Hlavní obsah

Filmová kancelář Zlínského kraje oslavila první rok činnosti

Novinky, Magdaléna Hladká

Marie Terezie, Úsměvy smutných mužů nebo Metanol. Co mají tyto filmy společného? Všechny se natáčely na území Zlínska a u všech filmařům asistovala místní filmová kancelář. Ta 1. prosince oslavila první rok fungování. Jak její činnost pomáhá k oživení audiovizuální tvorby a prezentaci zlínského regionu?

Foto: Magdaléna Hladká

David Švehlík při natáčení jedné ze scén filmu ‚Úsměvy smutných mužů‘ ve Zlíně

Článek

Od svého vzniku poskytla kancelář bezplatné konzultace a tipy pro více než 40 filmových projektů. Prvním realizovaným snímkem, u kterého asistovala, byl největší projekt v historii České televize – dvoudílný film Marie Terezie natáčený se zahraniční účastí v Kroměříži.

Kancelář ZLÍN FILM Office producentům zprostředkovala setkání se zástupci města. Díky tomu se mezi oběma stranami podařilo navázat oboustranně výhodnou mediální spolupráci. Více než stočlenný štáb strávil v Kroměříži 18 dnů a utratil zde téměř 6 miliónů korun.

Servis filmové kanceláře nejčastěji spočívá v představování nabídky daného regionu, poskytování tipů na lokace nebo místní dodavatele. Filmaři si postupně zvykli, že s kanceláří mohou spolupracovat i při lokální medializaci nebo hledání komparzistů z řad místních obyvatel.

Ne všechny projekty, se kterými se filmaři na kancelář obrátí, se ale v regionu také realizují. Úkolem kanceláře je totiž sdělovat i méně populární pravdu – například informovat producenty o opravách vytipovaných lokací, kvůli kterým nebude natáčení v blízkém období možné. Tuto část práce sice veřejnost nevidí, ale filmařům i zástupcům lokací šetří čas a peníze.

Právě tato ‚neviditelná‘ složka tvoří v pracovní náplni filmových kanceláří největší podíl. Aby kancelář mohla štábům poskytovat potřebný servis, musí neustále sbírat informace z regionu, vytvářet si znalostní databázi, jednat se starosty a zástupci lokací, vysvětlovat veřejnosti, školám i politikům, v čem je přínos filmového průmyslu i jak je možné jeho rozvoj v kraji podpořit. Konzultace u konkrétních filmových projektů je pak pouze výsledkem těchto skrytých dlouhodobých příprav.

Filmová kancelář ZLÍN FILM Office získala ke své činnosti podporu Zlínského kraje i Státního fondu kinematografie. Za jejím vznikem ale stojí neziskový spolek Regionální filmový fond z. s. Podle předsedy spolku Jindřicha Motýla podobná aktivita v regionu chyběla.

Film jako prostředek k propagaci regionu vnímá také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek: „Podpora filmu není jenom o vzniku konkrétních audiovizuálních děl. Film je také silný marketingový nástroj, který může sehrát významnou roli v oblasti posílení cestovního ruchu. Proto jsme letos poprvé vyhlásili dotační výzvu na podporu natáčení ve Zlínském kraji, a proto také od začátku podporujeme činnost filmové kanceláře.“

V České republice existuje celkem 9 regionálních filmových kanceláří, u jejichž vzniku stála národní kancelář Czech Film Commission. Všechny spojuje společná snaha přilákat filmaře do daného regionu, poskytnout jim potřebné informace a kontakty, ale současně i získávat z těchto projektů maximum pro rozvoj a propagaci regionu.

Výběr článků

Načítám