Hlavní obsah

Fakultní nemocnice u sv. Anny hledá další dobrovolníky

Novinky, Dana Lipovská

Pomoci pacientovi s křížovkou, doprovodit ho na procházku, ale také trénovat jeho paměť nebo asistovat při terapiích. Všechny činnosti zajišťované dobrovolníky spojuje jedno; nezištná snaha pomoci pacientovi překlenout náročné období.

Foto: archiv FNUSA
Článek

Dobrovolnické centrum při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně funguje už pět let a registruje čtyřiadevadesát dobrovolníků, kteří na nemocničních odděleních strávili stovky hodin.

„Cílem našich aktivit je pacienta potěšit a alespoň na chvíli mu pomoct zapomenout na strach nebo bolest a rozbít monotónnost nemocničních dnů,” říká vedoucí DobroCentra u sv. Anny v Brně Svatava Kalná a dodává, že i přes psychickou náročnost jí práce s nemocnými nabíjí pozitivní energií.

„Vždy, když to nejde úplně snadno nebo jsem unavená, stačí úsměv pacienta nebo prosté "děkuji", a najednou to všechno dává smysl,” říká s tím, že dobrovolníků není nikdy dost, a proto jsou rádi za každou novou posilu.

Téměř sto dobrovolníků pod jejím vedením dochází podle svých možností na oddělení a pomáhá na akcích DobroCentra, jako jsou například výtvarné dílničky nebo zpívání. Jedním z nich je také Sára Hloušková, která se kolem DobroCentra u sv. Anny pohybuje už čtvrtým rokem.

„Dává mi to hlavně dobrý pocit. Vím, je to klišé. Ale i když se mi nechce jít na akci, protože kamarádi jdou zrovna třeba do kina a já bych měla jít za cizím člověkem, nikdy toho nelituji. Málokdy se totiž stane, že neuděláme pacientům radost. Naopak se občas stává, že nás už sami vyhlíží, nachystaní se zapojit, a ještě přesvědčují svoje spolubydlící, aby šli taky”" říká s úsměvem Sára Hloušková.

DobroCentrum u sv. Anny oficiálně funguje od ledna 2015. Dobrovolnické aktivity připravuje pro Doléčovací a rehabilitační oddělení, II. interní kliniku, Kliniku tělovýchovného lékařství a rehabilitace a I. neurologickou kliniku. Velká část aktivit je však přístupná pacientům celé nemocnice, bez ohledu na zapojení oddělení do programu, a řada akcí může být zajímavá i pro personál nebo veřejnost. Mezi dobrovolníky jsou převážně studenti, kteří touto cestou získávají také potřebnou praxi při studiu. Nejsou ale jedinou věkovou skupinou, která se ve spolku angažuje.

„Máme dobrovolníky středního věku, pracovníky různých profesí, majitele firem, maminky na mateřské dovolené, seniory,” vyjmenovává Svatava Kalná a dodává, že v DobroCentru uvítají každého, kdo chce pomoci.

O možnostech dobrovolnictví v programech DobroCentra u sv. Anny se zájemci mohou informovat na webu FNUSA, kde naleznou také přihlašovací formulář, nebo na facebookových stránkách nemocnice či samotného DobroCentra.

Výběr článků

Načítám