Článek
Aleš Svoboda je absolventem Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně. Po škole začal pracovat ve Státním ústavu pro rekonstrukci památkových měst a objektů a od roku 1987 se zabývá brněnským podzemím. V roce 1992 se dvěma kolegy dosavadní pracoviště opustil a založil R - atelier Brno, který se specializuje na průzkum a rekonstrukci historických objektů.
Prozradil, že do Rajhradu přijel už po páté a že tam jezdí rád, protože se v knihovně vždy sejde obrovské množství zájemců o historii a vždy musí odpovídat na spoustu zvídavých dotazů. „Já už to dělám patnáct let,“ odpovídá na otázku, jak dlouho již přednáší. Kromě přednáškové činnosti o brněnském podzemí vydal i dvě knihy.
V Rajhradě vyprávěl o životě židovské komunity v Brně, která působila v místech dnešního františkánského kláštera a okolí. Posluchače informoval, že Židé mohli vstupovat do města pouze Židovskou branou, která stávala na začátku dnešní Masarykovy ulice (naproti nádražní pošty). Překvapil informací o tom, že Židé se kromě obchodu zabývali půjčováním peněz a obvyklý úrok byl 80 procent.
V souvislosti s průzkumem sklepů v oblasti náměstí Svobody se veřejnost dověděla o zničení některých historických objektů, když úředníci odmítli změnit naplánovanou polohu budovaného podzemního kolektoru, který dnes vede pod celým náměstím.
Během poutavé dvouhodinové přednášky nejen že nikdo neodešel, ale některým to nestačilo a zůstali diskutovat o brněnském podzemí ještě po ní. Další se bude konat na podzim a bude o podzemí v oblasti dnešní České ulice a jejího okolí.