Článek
Na soutěžící čekala teoretická a praktická část, ale také exkurze do EnviCentra pro krajinu ve Vysokém Poli, posezení u pece v dřevěnici nebo návštěva válcového mlýna ve Slopném.
Z třídenního souboje vědomostí a dovedností vyšel vítězně tým z Gymnázia Lesní čtvrť ve Zlíně, druhé místo patřilo soutěžícím z Gymnázia J. A. Komenského a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky z Uherského Brodu a třetí příčku získali studenti z Gymnázia v Uherském Hradišti.
„Pro tříčlenné studentské týmy byly přichystány úkoly zaměřené na analýzu dat a práci s odborným textem, ale žáci skládali také ústní a písemný test. V dřevěnici Komenského pro ně byla připravena poznávačka, při které se často vůbec poprvé setkali se starými předměty a nástroji, ale také různými odrůdami plodin. Nechyběla ani přednáška o vývoji zemědělské krajiny, která byla pro soutěžící úvodem do praktické části. Jeden večer se pak nesl v odlehčeném duchu, týmy si totiž měly připravit recesistickou scénku na téma „Tak jsme vám rozorali meze, babičko…“, sdělila k průběhu olympiády organizační vedoucí Pavlína Kolínková s tím, že si všichni účastníci užili spoustu zábavy a získali také mnoho nových poznatků.
„Za účasti odborníků jsme druhý den olympiády absolvovali návštěvu EnviCentra pro krajinu, kde studenti plnili stěžejní část svého praktického zadání. Ta spočívala ve vysazování stromků a navrhování funkčního ekologického statku. Pedagogové se mezitím svezli Pony expresem taženým koňmi a podnikli také výlet na Ploštinu a Klášťov. V závěru druhého dne jsme se po splněných úkolech společně sešli v dřevěnici na Kosence, kde jsme pekli tradiční pány a paničky z kynutého těsta, předli vlnu, šili bylinkové pytlíčky a sdíleli své zážitky,“ uvedla Pavlína Kolínková.
Poslední den olympiády čekalo soutěžící vyhlášení výsledků a za odměnu také výlet do Slopného, kde měli možnost prohlídky vzácné technické památky, válcového mlýna. Za doprovodu mlynáře se tak mohli zblízka seznámit s vybavením mlýna, hnacími stroji, mlecími stolicemi a dalšími zajímavostmi.
Studenti i jejich učitelé jistě odjížděli naplnění novými poznatky i dojmy. „Svým způsobem vyhráli všichni, protože byl každý tým originální a jedinečný v plnění jednotlivých úkolů, ale i v těch nejobyčejnějších věcech jako přátelství, pomoc, obětavost. Šlo zkrátka o krásné setkání mladých lidí, pedagogů, ochranářů a odborníků,“ uzavřela pořadatelka.
Ekologickou olympiádu pro žáky středních škol ve Zlínském kraji připravil Český svaz ochránců přírody KOSENKA Valašské Klobouky spolu s EnviCentrem pro krajinu ve Vysokém Poli, Gymnáziem Valašské Klobouky, Středním odborným učilištěm Valašské Klobouky a Městem Valašské Klobouky. Ekologická olympiáda středoškoláků je pořádána s finanční podporou Zlínského kraje.