Článek
Během workshopu měli přihlášení možnost nahlédnout pod pokličku projektů tvorby krátkých dokumentárních snímků, dokumentární fotografie, experimentální výstavy, ale i dokumentárního divadla. O přízeň poroty se nakonec ve výzvě pro mladé tvůrce, nazvané Domobrazy, bude ucházet celkem třináct námětů.
V odborné porotě, která kromě tématu hodnotí právě i celkovou propracovanost návrhu, zasedne fotografka a výtvarnice Markéta Kinterová.
Absolvovala v ateliéru fotografie vedeném Pavlem Baňkou, ale již během studia pobyla například na půlroční stáži v Department of Art and Art History na University of Connecticut v USA. Důrazněji na sebe a svou tvorbu upozornila v roce 2005, kdy se stala držitelkou ocenění EXIT – ceny pro studenty českých vysokých výtvarných škol.
Zvítězila tehdy s cyklem Darkside, jehož ústředním tématem jsou různé podoby „zla“ – v jejím případě zla, které lze v současnosti šířit s využitím médií. Cyklus sestává z fotografií, které Markéta našla na internetu nebo v časopisech či novinách nebo je převzala z televizního vysílání a vytrhla je z původního kontextu tak, aby dohromady vypovídaly o fiktivním tematickém celku.
Další osobností poroty je Walter Nagy, který se kromě dokumentárního filmu věnuje i fenoménu dokumentárního divadla.
Walter absolvoval Divadelní fakultu Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Během studií se účastnil studentských stáží na Filozofických fakultách Univerzity Karlovy v Praze a ELTE v Budapešti. Již jako student se zabýval fenoménem dokumentárního divadla a principy dokumentaristiky, využívané v divadelním umění.
Pravidelně publikoval texty do periodik, například slovenského kød či polského Dialog a stal se spoluautorem několika historicko-divadelních knih. V roce 2008 začal spolupracovat s Institutem dokumentárního filmu v Praze, kde působí dodnes jako koordinátor projektu East Silver Karavana, zaměřeného na festivalovou distribuci dokumentárních filmů ze střední a východní Evropy.
Za Charitu Česká republika se v porotě objeví programová manažerka sekce globálního rozvojového vzdělávání a osvěty, Šárka Zápotocká.
Projekt MIND Migration. Interconnectedness. Development, usiluje o zvýšení povědomí veřejnosti v rozvojových otázkách, rovněž tak o podporu rozvojového vzdělávání v Evropské unii. Mezi oceněné bude z jeho rozpočtu rozděleno až dvě stě tisíc českých korun.
Vítězové budou vyhlášeni v pondělí, 28. října, v rámci Inspiračního fóra Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava v Horáckém divadle. Mladé dokumentaristy přijede podpořit a ceny předá generální sekretář Charity Česká republika, Jakub Líčka.