Článek
"Festival se koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí."
Tyto a další informace sdělili v Praze novinářům sedm dnů před zahájením slavností představitelé města Domažlice a organizátoři slavností právě v Turistickém informačním centru agentury CzechTourism pár kroků od pomníku Jana Husa.
V těchto dnech se o slavnostech i o regionu mohou více dozvědět nejenom Pražané, ale i turisté, kteří zde naleznou tištěné materiály a další informace o domažlické kulturní akci roku.
"Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Ty nebyly přerušeny ani za druhé světové války, neboť Chodsko nebylo v Sudetech. V srpnu 1939 zde proběhla právě při tehdejší Vavřinecké pouti první mohutná demonstrace proti okupaci, které se zúčastnilo až 120 tisíc lidí. Její 70. výročí jsme si připomenuli před dvěma lety," řekl úvodem prezentace Domažlic místostarosta města Karel Štípek.
"Hlavní program se odehraje na pěti scénách a je složen z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením bude velký staročeský jarmark v historickém centru města. Nutno dodat, že vstup na všechny pořady v rámci hlavního programu je zdarma," upřesnil ředitel městského kulturního střediska Kamil Jindřich, jehož praprastrýcem nebyl nikdo jiný než sběratel chodských písní a autor zpěvníků Jindřich Jindřich.
V Praze zazněly i chodské písničky, které zahráli a zazpívali členové Domažlické dudácké muziky pod vedením Josefa Kuneše. Mezi písněmi byla i ta nejznámější...
Žádnej neví, co jsou Domažlice, / žádnej neví, co je to Tauz. / Tauz je to německy, Domažlice česky, / žádnej neví, co je to Tauz.
Dodejme, že každý ví, kde jsou Domažlice, a tak zvažte návštěvu místa, kde vás uvítají "Hu nás doma..."