Článek
Po odpočinkovém, sportovním či adrenalinovém začátku prázdnin přichází období, kdy stále více se hlásí blížící režim všedních dnů s řadou povinností. O to více jsou hledány poslední možnosti klidných rodinných výletů. Tuto představu si lze splnit na turistické trase se žlutým značením.
Tato trasa nás zavede z Ústí nad Orlicí směrem na Oldřichovice, kde po mostě přes řeku Tichou Orlici zamíříme doleva na lesní cestu Údolím Sejfů, které je sevřeno mezi svahy Vadětína a návrším nad Oldřichovicemi. Druhá možnost je ze železničního nádraží Ústí nad Orlicí dojet na zastávku Libchavy a po cyklostezce podél Tiché Orlice dojít k odbočce do Údolí Sejfů.
Zde pokračujeme procházkou smíšeným lesním porostem s převahou buku. V této krajinné oblasti se vyskytuje řada chráněných rostlin počínaje jarními bledulemi, jaterníky, plicníky, devětsilem a medvědím česnekem. Nynější bohatá letní květena je zastoupena především náprstníkem, vrancem jedlovým, kyčelnicí cibulkonosnou, jedovatým vraním okem, rulíkem, lýkovcem a vzácným árónem plamatým. Pravý ráj pro zaníceného milovníka botaniky.
Není to však jen přímé pozorování neznámých i vzácných úkazů přírody. Vyznačená turistická trasa je zároveň naučnou stezkou. V její délce, zhruba 6 km, se setkáme s deseti informačními tabulemi, na kterých se dovíme vše o vyskytujících se ohrožených rostlinách. Zároveň nás upozorní na nebezpečí jedovatých druhů. Obdobně najdeme tabuli s houbami jedlými i jedovatými.
Na flóru je vázán výskyt brouků a dalších živočichů, které tímto způsobem můžeme do detailu poznat a v některých případech při pozorném sledování okolí i uvidět v živém podání. Každého jistě zaujme krása vyobrazených motýlů a tak nezbývá než tiše postát a počkat na přelet babočky, okáče nebo modráska.
Koho více zaujmou proplétající se praménky vody, najde někde u kamene skrývajícího se mloka skvrnitého nebo čolka. Jistě pak uvítá přichystanou tabuli s vyčerpávajícími informacemi o jejich způsobu života. Další uvedenou kategorii tvoří hadi, s kterými se při procházce přírodou lze setkat.
Pochopitelně nechybí zobrazení a popis ptactva, které se v oblasti vyskytuje - pěnkava, sedmihlásek, červenka, špaček, a opět vše o jejich způsobu života a poznávacích znacích. Při pohledu vzhůru do korun stromů nám nejen některý zazpívá, ale možná shodí šišku i veverka, které je věnována další tabule.
Zaujati okolím si ani neuvědomíme, že jsme již prošli lesem a vycházku končíme na louce, plné pestrých květů, kde se s námi loučí na tabuli zobrazení savci, a to myška, liška, jezevec, divoké prase a muflon. Zbývá jen sejít polní cestou k nedaleké železniční zastávce Libchavy a dojet nebo dojít po cyklostezce kolem řeky domů.
Spokojeně v mysli probíráme prožité odpoledne, které oprášilo naše dříve nabyté znalosti a obohatilo náš rozhled o nové poznatky. Školní mládeži navíc přineslo námět na slohové cvičení o nejkrásnějším zážitku z prázdnin.