Článek
Postavu ztvárňující prvního československého prezidenta, která dorazí stejně jako před 88 lety na novobohumínské náměstí před původní budovu radnice, přivítají zástupci města spolu s krojovanými členkami souboru Maryška jak jinak než chlebem a solí. Sborové Ach synku, synku vystřídá naše a slovenská hymna a stejně jako před téměř sto lety dojde i na stříhání stužky, které bude představovat symbolické odstřihnutí se od Rakouska-Uherska.
Působivý začátek akce vystřídá odhalení pamětní desky s prezidentovým reliéfem. Tu zhotovil olomoucký sochař Jiří Finger. „Chtěl jsem zachytit výraz muže, který ve složité době dělal komplikovaná rozhodnutí, a přitom si zachoval tvář čestného člověka pracujícího ze všech sil pro vlast. Pod značkou TGM jsem ve tváři této ikony hledal zamyšlený a do hloubky ponořený pohled neobyčejného člověka,“ svěřil se autor pamětní desky.
Zhruba dvouhodinový program, který potrvá od 17 do 19 hodin, obohatí i křest 96stránkové publikace nazvané Bohumín – pohledy do minulosti města, kterou připravuje Muzeum Těšínska. Atmosféru dotvoří dobová hudba, show s knihtiskem a rozdávání trikolor.
„Příchozí si také budou moci prohlédnout výstavu v Maryšce, seznámit se s novou historickou naučnou stezkou a zdarma si vyzvednout trhací mapu a brožuru, které je provedou po stavbách z červených cihel v Bohumíně,“ vylíčil podrobnosti ředitel pořádající agentury K3 Bohumín Karel Balcar s tím, že nebude chybět ani občerstvení. V horkém letním počasí budou na náměstí T. G. Masaryka stánky s nealkem i pivem či polní kuchyně.
O vyvrcholení oslav se postarají záblatští a rychvaldští sokoli. „Prezident T. G. Masaryk navštívil Bohumín 6. července, což byla neděle, proto jsme se rozhodli tento sváteční den dodržet, přestože podle data u nás proběhnou oslavy až 8. července. Přispěl k tomu i fakt, že naši sokolové přijedou z XVI. Všesokolského sletu z Prahy v sobotu, dříve by tedy vystoupit nemohli,“ vysvětlil místostarosta Bohumína Lumír Macura, proč došlo k drobnému posunu v datu oslav oproti historické události.
Jak podotkl, neděle je vhodnější než pátek i proto, že lidé budou trávit prodloužený víkend mimo město a o oslavy by tak přišli. „V neděli odpoledne už se budou vracet domů a mohou se přijít podívat na náměstí, a příjemně tak zakončit víkend,“ dodal Macura.
Prezident Tomáš Garrigue Masaryk navštívil Těšínsko v sobotu 5. a v neděli 6. července 1930. Návštěvu zahájil příjezdem na nádraží do Frýdku-Místku a přenocoval na zámku v Hnojníku. Druhý den odjel do Třince, navštívil železárny a přes Nebory, Ropici a Svibici dorazil do Českého Těšína. Zastavil se také ve Fryštátě a Karviné, v Orlové a právě v Novém Bohumíně, kde region, opět vlakem, opustil.