Hlavní obsah

Díky Divé Báře měla Vlasta Fialová našlápnuto na světovou kariéru, režim jí to ale zatrhl

Novinky, Robert Rohál

Devadesáté narozeniny by oslavila herečka Vlasta Fialová, která uspěla nejen na jevišti, ale také ve filmu, televizi i dabingu. Umělkyně, která svůj umělecký život spojila s Brnem, zemřela nečekaně 13. ledna 1998 – rovný týden před svými sedmdesátinami.

Foto: archiv autora

Herečka Vlasta Fialová (1928 - 1998) debutovala ve filmu Divá Bára, který měl úspěch i v cizině.

Článek

Na stříbrném plátně debutovala titulní rolí ve zfilmované povídce Boženy Němcové Divá Bára (1949). Snímek režiséra Vladimíra Čecha se setkal s úspěchem doma i v zahraničí.

Filmový debut přinesl mladé herečce popularitu v Latinské Americe, Japonsku i Austrálii. V Japonsku jí dokonce zvolili nejkrásnější herečkou, zatímco z Austrálie jí chodily obdivné dopisy a nabídky ještě dva roky po premiéře. Avšak na její domácí slávu to nemělo žádný vliv - u nás se tenkrát hvězdný kult nepěstoval.

Poté se půvabná herečka objevila ve filmech Z mého života (1955), Legenda o lásce (1956), Občan Brych (1958) nebo Policejní hodina (1960). V sedmdesátých létech hrála ve filmech Touha Sherlocka Holmese (1971) a Tam, kde hnízdí čápi (1975), ale pak už převažovala hlavně divadelní a televizní práce.

Na televizní obrazovce se zase objevila v titulech Vdova Capetová (1964), Věc Makropulos (1967), Lucerna (1967), Vojnarka (1968) a řadě dalších. Režisér Petr Tuček ji obsadil i do televizních seriálů Legenda o živých mrtvých (1971), Ctná paní Lucie (1972) a Muž, který nesmí zemřít (1977).

V posledních letech svého života si zahrála v seriálech Největší z Pierotů (1990) a Detektiv Martin Tomsa (1994) nebo ve Vorlíčkově pohádce Kouzelný měšec (1996). Její labutí písní byla hlavní role v televizní inscenaci divadelní hry Stromy umírají vstoje (1998).

Vlasta Fialová se narodila 20. ledna 1928 v Brně. Oba rodiče působili v brněnské opeře, a jak herečka později často vzpomínala, tak v divadle vyrostla. Byly jí čtyři roky, když se objevila coby děvčátko s kočárkem v baletu Oskara Nedbala Z pohádky do pohádky.

A láska k divadlu ji neopustila ani později. Jako školačka hrávala ve školním divadle, chodila do baletní školy Ivo Váni Psoty a zpívala v dětském divadelním sboru pod taktovkou Rafaela Kubelíka. Později začala studovat zpěv u Marie Řezníčkové.

Když v roce 1943 přestoupila z reálného gymnázia na brněnskou konzervatoř, byla konečně spokojená. Školu absolvovala v roce 1947 a potom zamířila do svého prvního angažmá v Opavě. Po jedné sezóně přešla do Olomouce, ale ani tam nepobyla dlouho.

V roce 1950 odešla do Brna, kde se stala členkou činohry Státního divadla. Na této scéně, kde se dokonale zabydlela a působila až do své smrti, vytvořila řadu komediálních i dramatických rolí domácího i světového repertoáru. Byly to například Mladá kněžna v Lucerně, Brechtova Matka Kuráž, Gizela v Kočičí hře, Plajznerka v Dalskabátech nebo Líza Doolitlová v Pygmalionu.

Herečka Vlasta Fialová se uplatnila rovněž v rozhlase a dabingu a pedagogicky působila na brněnské JAMU, kde vyučovala předmět melodram. Vedle toho občas zpívala i natáčela, hlavně šansony. V roce 1964 jí byl udělen titul zasloužilé umělkyně.

Vlasta Fialová byla dvakrát vdaná. Poprvé za herce Jiřího Tomka (1931 - 2013), s nímž měla syna Jiřího. Manželství ale netrvalo dlouho. Poté se stal jejím životním partnerem až do jeho smrti herec Zdeněk Kampf (1920 - 1987). Ovdovělá herečka ho přežila o jedenáct let. 

Oblíbená herečka zemřela nečekaně a uprostřed práce 13. ledna 1998 - týden před svými sedmdesátými narozeninami. 

Výběr článků

Načítám