Článek
„Projekt Moje kniha se zrodil na svazkové škole Údolí Desné. Jeho cílem bylo přitáhnout žáky k četbě. Všichni víme, že mládež málo čte a o knihy nejeví zájem. Žáci, kteří se soutěže zúčastnili, však překvapili svou pílí a kreativitou a také jsou na své výrobky náležitě hrdí,“ uvedla učitelka Jana Rozsívalová.
Knihy vytvářeli nejen žáci od 6 do 15 let, ale také předškoláci. Kdo ještě neumí psát, kreslil nebo uplatnil jiné výtvarné techniky. Starší děti zvládly jak prózu, tak poezii, troufly si i na komiks a různé literární žánry, mezi nimiž převažovala pohádka, fantasy, vyprávění ze života teenagerů, detektivka či thriller.
Praktičtěji založení autoři vytvářeli příručky, v nichž poreferovali o odborných tématech i osobních zájmech. Řada dětí překvapila originálními knižními vazbami, za jaké by se nemuseli stydět ani vydavatelé bibliofilií.
Zvítězil Ondřej Havlíček
Soutěžilo se v několika kategoriích a ocenění si odnesly více než čtyři desítky jednotlivců i autorských kolektivů. Absolutním vítězem se stal patnáctiletý Ondřej Havlíček ze Šumperka, který napsal tři povídky s vánoční tematikou, uspořádal je do knihy a sám je i vydal v nákladu pěti kusů.
„Jednu knížku jsem odevzdal do soutěže, další výtisky jsem věnoval rodičům a prarodičům. Při psaní mě inspirovalo dílo Charlese Dickense i historický román Exodus amerického autora Leona Urise,“ přihlásil se vítěz ke svým literárním vzorům.
„Ondra je zdatným čtenářem. Ve svých patnácti letech toho má načteno víc než řada dospělých, kteří by mu mohli závidět rozhled, jaký díky svému koníčku získal. Co se při četbě naučil, jistě zúročí ve svém příštím životě,“ soudí Jitka Sopperová ze spolupořádající Městské knihovny Šumperk.
Výstava originálních vazeb
Ocenění autoři převzali diplomy a věcné ceny, mezi nimiž nechyběly ani knihy, v kulturním domě v Rapotíně. Akci doprovodila výstavka přihlášených prací.
„Řada dílek měla překvapivě vysokou úroveň. Mnohdy bylo těžké rozhodnout, kterému z nich dát přednost. Autoři projevili značnou dávku tvůrčí invence,“ řekla členka odborné poroty, básnířka Miluše Anežka Šajnohová.
„Některé děti pracují zcela samostatně, vlastnoručně příběh sepíší i ilustrují, jiným pomáhají rodiče či prarodiče, kteří knihu vytisknou na počítači. Někdo píše o tom, co dobře zná z vlastního života, další se nechá unést na vlně fantazie. Důležité je dát dětem prostor, aby se vyjádřily způsobem sobě vlastním. Od psaní knih se obvykle obloukem vracejí ke čtenářství. Knihy jim otevírají cesty do dosud neprobádaných světů, četba děti zušlechťuje, pomáhá jim k lepším výsledkům ve škole i k tomu, aby z nich vyrostli dobří lidé,“ soudí Zdeňka Daňková, ředitelka šumperské knihovny.
Ihned po vyhlášení výsledků se řada dětí hlásila k tomu, že už teď pracují na novém díle, kterým se i příště pokusí ohromit. Příležitost k tomu budou mít při sedmém ročníku soutěže Moje kniha. Organizátoři se ho chystají vyhlásit v únoru 2016.