Článek
Na šestihodinový blok přednášek nominovaly řečníky všechny školy a bylo co poslouchat. Tak například profesor Jaroslav Petr z ČZU udělal posluchačům krátkou exkurzi do oplození savců a pokusil se uvést na pravou míru nejoblíbenější omyly, které se o tomto zázraku přírody tradují.
Děkan Dopravní fakulty ČVUT profesor Miroslav Svítek v rámci prezentace shrnul základní principy družicové navigace spolu s aplikacemi podle požadavku na spolehlivost a bezpečnost. Na videu pak předvedl, jak pomocí těchto vymožeností zaparkuje námořní loď v přístavu.
Profesorka VŠE Vladimíra Dvořáková se po své přednášce nejdéle rozhovořila po dotazu z publika, jak vnímá poznámky politiků, jako byla ta před lety od tehdejšího premiéra Václava Klause, který na její názor reagoval ostře: "Vy docentka na vysoké škole, kde já jsem profesorem, si dovolíte tvrdit, že...!"
"U politiků je možné zaznamenat určité neodhadnutelné obraty v jejich chování směrem ke svým soupeřům od agresivních až k přátelským," prozradila jedna z deseti přednášejících na Dnu vědy, profesorka Dvořáková, po své přednášce, ke které si přinesla jako rekvizitu skutečnou křišťálovou kouli.
Docent Jaroslav Červený z Lesnické a dřevařské fakulty ČZU vysvětlil, že některá lesní zvěř má šestý smysl a to magnetickou orientaci v prostoru, neboť si ulehá ke spánku ve směru magnetického severu na severní a k jihu na jižní polokouli.
"Kde jinde bych ochutnala zmrzlinu připravenou přímo zde ve škole a zmraženou zkapalněným dusíkem," prohlásila na Dnu vědy Michaela z domácí VŠE v hale před aulou,kde probíhal další program. Zmrzlina se rozdávala například u stánku VŠCHT, ale u stánku ČVUT byl k vidění záznam pozorování vedlejších jevů řidičem motocyklu.
Planograf V07, který umožňuje analýzu chůze člověka, měření rozložení tlaku na plošce chodidla a měření stability, představili zase vědci z Technické fakulty ČZU. Hodně informací se návštěvníci dozvěděli i u stánku Národní technické knihovny, NTM a rozhlasu Leonardo.