Hlavní obsah

Den pro binturonga v ostravské zoo. Populace malé šelmy ve volné přírodě dramaticky klesá

Novinky, Vratislav Konečný

V sobotu se budete v ostravské zoo moci seznámit blíže s cibetkovitou šelmou obývající velký kus jihozápadní Asie. Jmenuje se binturong, má chápavý ocas a živí se převážně rostlinnou stravu. V zemích výskytu je často veden jako domácí mazlíček, v tradiční čínské medicíně jako zázračný prostředek.

Foto: P.Vlček, zoo Ostrava

Ostravský binturong

Článek

Vše o binturongovi

„Mezi 11. a 16. hodinou se v okolí výukového centra (v případě nepříznivého počasí uvnitř) mohou zájemci těšit na nejrůznější aktivity, hádání a kvízy. Ve 14.30 hod. proběhne v pavilonu indických zvířat komentované setkání u binturongů. Jejich ošetřovatel představí tento zajímavý a v přírodě ohrožený druh a samozřejmě i naši ostravskou rodinu binturongů, kde v současné době odrůstá vůbec první mládě binturonga, které se v Ostravě daří odchovávat. Narodilo se loni na konci roku a zatím se má čile k světu,” informovala mluvčí zoo Šárka Nováková.  

Další zvíře, které má kvůli lidem namále

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem (mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit). Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý.

Je veden v Červeném seznamu jako zranitelný druh. Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 procent. Příčinou je ničení přírodního prostředí, jako je těžba surovin a přeměna na zemědělskou plochu pro pěstování zemědělských plodin, např. palmy olejné. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně. Je dokonce chytán jako domácí mazlíček.

Výběr článků

Načítám