Článek
Cesta na rozhlednu logický navazuje na návštěvu nedalekých Tiských stěn. Zaparkujete ve vsi Sněžník a po asfaltce se po dvou kilometrech dostanete před kruhovou kamennou věž. Do 33 metrů vystoupáte po 153 schodech.
Dokonalý výhled do dvou států
Na sever dohlédnete k Drážďanům, můžete sledovat tok Labe od Děčína přes stolové hory v Sasku, velmi zřetelný je Königstein s pevností na vrcholu. Severovýchod patří Českosaskému Švýcarsku, kopcům kolem Šluknova s rozhlednami, dále Lužické hory, Ještěd, někdy dokonce zahlédnete i Krkonoše.
Na vrcholu rozhledny jsou kovové orientační tabule, splést se tedy v terénu nemůžete. Pod sebou uvidíte Děčín a Jílové, kde je nejbližší vlaková zastávka, na obzoru vysílač na Bukové hoře, Varhošť, Říp a značnou část Českého středohoří. Jihozápad a západ patří Krušným horám.
Rozhlednu nechal postavit kvůli zaměřovacím pracím hrabě Thun. Místo původně trámové zaměřovací věže dal postavit jednu z nejhezčích rozhleden u nás, již od počátku otevřenou turistům. Bydlel tu strážce, který turistům za poplatek ukazoval okolí.
Záchrana na poslední chvíli
Měla ale na mále, byla sice jednou z nejnavštěvovanějších, ale chatu pod ní zdemolovali vandalové v 80. letech minulého století, takže musela být zbourána.
Ani věž na tom nebyla o moc lépe. V roce 1992 se podařilo sehnat 2 miliony a rozhledna byla zachráněna. Pod věží v roce1999 otevřeli znovu restauraci s občerstvením a prodejem turistických nezbytností, pohledů, magnetů a vizitek.
Okraje náhorní plošiny mají několik vyhlídek - například Drážďanskou nebo Koňskou hlavu. Ze Sněžníku se dá přejet do Saska ke zdejším skalním městům - například Bastei nebo na Saské Švýcarsko v okolí Pirny. Cyklostezky jsou perfektně značeny.