Článek
Současným trendem jsou parky, které plní nejen estetické, ale i edukativní a ekologické funkce. Stejným směrem se vydala i Chropyně. Proto v roce 2016 oslovila architektku Ing. Milenu Zapletalovou, která ve spolupráci se spolkem Lužňáci, z.s. vytvořila projekt nového přírodně blízkého parku.
Stromy a zeleň pomáhají v betonové městské zástavbě udržovat příjemnější mikroklima. V létě fungují jako klimatizace a ochlazují vzduch, zadržují vodu, snižují proudění vzduchu a zachytávají velké množství polétavého prachu. Současně poskytují útočiště množství organismů, zejména ptákům a hmyzu, které v posledních letech z městské zástavby díky nevhodným podmínkám mizí (zejména motýli) a plochy mezi domy pak připomínají spíše jen kulturní poušť bez života.
Nový park je proto navržen tak, aby kromě zázemí pro odpočinek občanů vytvořil uprostřed města i kousek skutečně živé přírody. Počítá se s výsadbou původních druhů dřevin jako je dub, lípa, topol a vrba, doplněnou o několik velkých kvetoucích trvalkových záhonů a plochy přirozených trávníků s původními planě rostoucími bylinami. Uprostřed parku vzniknou dvě terénní sníženiny pro vlhkomilnější vegetaci. Prostor bude doplněn o jednoduchá pítka pro ptáky a úkryty pro hmyz.
V rámci stavby bude opraven a rozšířen chodník podél hřbitova a vytvořeno 8 nových parkovacích míst. Úsporné LED osvětlení s funkcí automatického stmívání zajistí maximální úsporu energie, omezí tzv. světelný smog a rušivý vliv nočního svícení na rostliny a živočichy v parku.
Projekt bude zcela hrazen z rozpočtu města. Aktuálně se připravuje zadávací dokumentace pro výběrové řízení dodavatele stavby. Pokud vše půjde podle plánu, mohl by se nový park otevřít veřejnosti již příští rok.