Článek
Mezinárodní projekt Spationomy, jehož hlavním řešitelem je Moravská vysoká škola Olomouc (MVŠO), byl zařazen organizátory konference na Boloňské univerzitě mezi šestici ukázkových vědeckých projektů programu Erasmus+.
Konference se konala u příležitosti oslav dvacátého výročí Boloňského procesu, jehož cílem je rozvíjet kvalitu vysokoškolského vzdělávání v Evropě. Ve velké mezinárodní konkurenci zde uspěl i český projekt, na kterém v uplynulých 3 letech intenzivně pracovali vědci z MVŠO ve spolupráci s kolegy z Univerzity Palackého v Olomouci, Ruhr Universtät Bochum a Univerzity v Mariboru.
Inovativní metodologie i simulační hra pro studenty
„Naším cílem byl rozvoj interdisciplinárních dovedností studentů a současně propojení ekonomických disciplín s geoinformatikou v oblasti vědy a výzkumu. V rámci projektu vznikla řada případových studií, simulační hra pro výuku, a zejména metodologie Spationomy,“ uvedla docentka Jarmila Zimmermannová, rektorka MVŠO, která výsledky v Boloni prezentovala.
Projekt může pomoci veřejnému sektoru i podnikatelům
Projekt může pomoci například při snižování nákladů podniku. Díky analýze silniční sítě se může zefektivnit transport surovin nebo výsledných výrobků. Metodologie Spationomy může být přínosná i při plánování na úrovni krajů nebo státu. Příkladem takové práce je analýza údajů o německé migraci, kterou připravil jeden ze studentských týmů a z výsledků vyvozoval ekonomické a sociální důsledky.
„Zjednodušeně řečeno, jedná se o trojrozměrný pohled na ekonomiku a reflektování všech relevantních neekonomických dat, které ji nějakým způsobem ovlivňují,“ řekl Vít Pászto z MVŠO, který je hlavním iniciátorem tohoto inovativního přístupu.
Závěrečné konference se účastní odborníci z USA
O výslednou publikaci k metodologii Spationomy projevili v Boloni zájem představitelé řady zahraničních univerzit. Shrnující konference k závěrečným výstupům mezinárodního projektu budou prezentovány 22. srpna na MVŠO.
Do Olomouce u této příležitosti přijedou i akademici z Central Washington University a Salisbury University ve Spojených státech. Přednášky jsou otevřeny širokému publiku a jejich součástí je i praktická ukázka výukových technik, simulační hry a prezentace nejvýznamnějších vědeckých publikací.
Další informace naleznete na webu akce.