Článek
Koncert s názvem Češi pro Srí Lanku se uskutečnil v Praze 1. června. Pod záštitou ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka jej organizovala Česká centra, ve spolupráci s Charitou Česká republika.
V průběhu své pracovní cesty do Kolomba se velvyslanec pro Srí Lanku se sídlem v Dillí Milan Hovorka sešel s předsedou srílanského parlamentu Karuem Jayasuriyou a členy Parlamentní skupiny srílansko-českého přátelství. Společně projednali aktuální aspekty rozvoje dvoustranných vztahů. S ohledem na skutečnost, že na Srí Lanku jezdí nejvíce českých občanů v prvním kvartále roku, jejich celkový počet za období sedmi měsíců roku 2019 vzrostl v meziročním srovnání o 17,1 % na 13 191 osob.
„Příliv dalších turistů bude záviset na tom, jak budou ujištěni o své bezpečnosti,” řekl velvyslanec Milan Hovorka v průběhu jednání se srílanským ministrem cestovního ruchu, přírody a záležitostí spojených s křesťanstvím, Johnem Amaratungou.
V dalším rozhovoru českého velvyslance pro Srí Lanku se sídlem v Dillí, Milana Hovorky, se srílanským ministrem zahraničních věcí Tilakem Marapanou byl tématem rozvoj dvoustranných vztahů mezi oběma zeměmi. Velvyslanec s potěšením přijal slova vděku za projevy spoluúčasti a podpory České republiky Srí Lance po bombových útocích o letošní Velikonoční neděli, včetně benefičního koncertu.
Dubnové teroristické útoky si vyžádaly více než dvě stě padesát obětí, stovky lidí utrpěly zranění. Terčem bombových útoků byly kostely ve městech Kolombo, Negombo a Batticaloa v momentě, kdy byly plné věřících, kteří přišli o Velikonoční neděli na mši. Následovaly exploze ve třech hotelích Kolomba. Ve spolupráci s Charitou Česká republika, která sbírku, společně s Českými centry, organizovala, se podařilo vybrat v přepočtu patnáct tisíc dolarů.
„S Charitou Srí Lanka jsme v intenzívním kontaktu od dubnového neštěstí. Vybrané peníze významně pomohou v realizaci psychosociální intervence rodinným příslušníkům obětí,” uvedl šéf oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charity Česká republika Jiří Škvor.
„V aktivitách v oblasti pomoci po této mimořádné události neustále pokračujeme a budeme vás informovat o podrobnostech o speciálních potřebách postižených rodin. Tragédie teroristických útoků i současná, stále trvající, společenská krize je, především pro všechny postižené, zásahem do jejich životů. Naší denní prací je neustále se zabývat problémy postižených rodin, a také hledat východiska ze znepokojující celospolečenské situace s vysokým napětím mezi lidmi. Solidarita a podpora, kterou nám projevují naši partneři, nás, při naší práci, velmi povzbuzuje,“ uzavřel Reverend Fr. Mahendra Gunatilleke, národní ředitel Caritas Sri Lanka.