Článek
Na výstavě se setkáte s méně známou částí tvorby malíře Zdeňka Buriana. Namaloval předlohy pro ilustrace k povídkám a románům o československých legionářích, ty jsou dnes uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze. Díky zvětšeným kopiím si vychutnáte každý detail původních obrazů – olejomaleb, kvašů nebo akvarelů. Samozřejmě uvidíte i knihy, v nichž byly ilustrace použity. Jejich autoři jako Adolf Zeman, Rudolf Medek nebo Josef Masařík prošli legiemi a jejich zážitky byly pro ně uměleckou inspirací.
Zdeněk Burian patřil ke kmenovým ilustrátorům nakladatelství Josef Richard Vilímek ml., které bylo za první republiky jedním z největších. Zaměřovalo se na široké čtenářské vrstvy, vydávalo mimo jiné dobrodružnou literaturu pro děti i dospělé, včetně literatury legionářské. Velká důležitost se přikládala obrazové stránce knih.
Československé legie byly jednotky dobrovolnického zahraničního vojenského odboje Čechů a Slováků v první světové válce a v ruské občanské válce. Značně přispěly ke vzniku samostatného Československa. Komunistický režim pak ale informace o nich potlačoval, hlavně kvůli jejich boji proti bolševikům.
Výstava nabídne i tvorbu dalších umělců se vztahem k československým legiím a zrodu republiky, například malíře Jindřicha Vlčka nebo Vlastislava Hofmana.
Slavnostní zahájení výstavy, která je příspěvkem k oslavě stoletého výročí vzniku Československé republiky, se koná v pátek 29. června od 16 hodin. Při něm bude také promítnut film natočený před více než 60 lety v Rožďalovicích a Rajmanově knihařské dílně, z níž současné muzeum vzniklo.