Článek
Jako již tradičně gymnázium uspořádalo olympijský běh, který, ačkoli byl v červnu teprve předzvěstí her v brazilském Riu, přilákal na trať téměř dva tisíce závodníků.
„Běhu se zúčastnili ve dvou závodech jak předškoláci, žáci jihočeských základních a středních škol, tak studenti vysokých škol, rekreační i aktivní sportovci. Je jasné, že bez podpory kraje, města a projektu Jižní Čechy olympijské by tuto akci nebylo možné v takovém rozsahu vůbec uspořádat,“ uvedl ředitel Gymnázia Česká Antonín Sekyrka.
Olympijský den organizovalo gymnázium ve spolupráci s Českým olympijským výborem a Klubem českých olympioniků. Na trati tak nechyběla například Kateřina Neumannová. Do kategorie takzvaného Zlatý běh byly letos zařazeny České Budějovice spolu s Prahou, Ostravou a Plzní, což dále zvýšilo prestiž celé akce.
Sportovci mají stejný výukový program
Ve stále se modernizujícím objektu v centru krajského města dnes probíhá výuka podle kritérií klasického všeobecného gymnázia ve čtyřletém i osmiletém cyklu a čtyřleté studium se sportovní přípravou. Škola, kterou v současné době navštěvuje v rámci denního studia v 16 třídách bezmála 500 chlapců a dívek, ovšem stále klade hlavní důraz především na kvalitu vzdělání, tedy perfektní přípravu na vysokoškolské studium.
„V České republice je v současnosti šestnáct sportovních gymnázií a my jsme hrdi na to, že jsme jedním z nich. V souvislosti s propojením sportu a všeobecného vzdělávání je ale třeba říci, že jde o náročnější druh studia,“ doplnil Sekyrka.
Žákům sportovního gymnázia začíná každodenní program podstatně dříve a končí později než ostatním. K výuce v plném rozsahu všeobecného gymnázia je totiž nutné připočítat dvoufázové tréninky. Při maturitní zkoušce přitom sportovní činnost žáků nijak zohledněna není a zkoušky jsou zcela identické u obou druhů gymnázií.
„Mnozí rodiče bývají překvapeni, že učební plány jsou úplně stejné a sportovní gymnázium je má ještě rozšířené o tréninkové plány v rozsahu a úrovni profesionálního sportu,“ konstatoval ředitel gymnázia.
Na škole studují vrcholoví plavci, házenkáři, volejbalisté, fotbalisté, basketbalisté, atleti, kanoisté a další mladí nadějní sportovci. Nedílnou součástí pedagogického týmu jsou proto také specializovaní trenéři, kteří se podílejí i na dalších sportovních aktivitách gymnázia. Sportovci ale nechybí ani v lavicích všeobecného gymnázia, především v jeho osmileté variantě. Těmto žákům škola vesměs umožňuje využití individuálních studijních plánů.
Škola také modernizuje svůj objekt. Vybudovala nové laboratoře, půdní vestavbu s novými učebnami, zrenovovala tělocvičnu, školní hřiště i prostor šaten. „Za posledních pět let jsme investovali zhruba 40 miliónů korun. Škola je i díky spolupráci s Nadací ČEZ bezbariérová, takže umožňujeme studium také hendikepovaným sportovcům. Ti se tak pomocí výtahu a schodolezů mohou pohybovat po celé budově,“ dodal ředitel.

Na trati Olympijského běhu v Českých Budějovicích nechyběla ani Kateřina Neumannová