Článek
Vzpomínku na oběti dopravních nehod zahájí v sobotu 19. listopadu v 11 hodin už tradičně pietní akt u Památníku obětem dopravních nehod na 0. kilometru dálnice D1 v Praze na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova).
V neděli 20. listopadu vždy v 15 hodin začnou v západních Čechách a na jižní Moravě ekumenické bohoslužby. Už počtvrté se lidé shromáždí v dálniční kapli na odpočívadle dálnice D5 (na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Vzpomínkové setkání s bohoslužbou bude letos česko-německé a zúčastní se ho také hosté z nejbližšího dálničního kostela v německém Waidhausu. Podruhé se pak bohoslužba uskuteční také v kostele sv. Prokopa v Letovicích.
Letošní připomínka Světového dne obětí dopravních nehod se ponese v duchu motta Nejsme na to sami. Součástí akcí proto budou také setkání a veřejné debaty s lidmi, kteří vážnou nehodu zažili nebo při ní ztratili své blízké, ale také se záchranáři nebo dalšími odborníky.
V Praze na pietní akt 19. listopadu od 12 hodin naváže společné setkání členů a spolupracovníků Českého sdružení obětí dopravních nehod v salonku restaurace Červená cibule u stanice metra C Kačerov. V Letovicích začne 20. listopadu veřejná rozprava po bohoslužbě na přilehlé faře v 16 hodin. A v Plzni budou zájemci z řad veřejnosti, lidí s osobní zkušeností a odborníků hovořit o tom, jak se nás dotýkají dopravní nehody, od 18.30 hodin ve Storypointu v Prokopově ulici 19.
„Dopravní nehody se dějí každý den a dotýkají se nás všech – ať už osobní zkušeností, v rámci naší profese nebo prostřednictvím médií,“ stojí v průvodním letáku ke vzpomínkovému řetězci.
Akce pořádají a širokou veřejnost na ně zvou České sdružení obětí dopravních nehod, Psychosociální intervenční tým ČR, Centrum SOS Archa Diakonie ČCE - střediska v Plzni, Terénní krizová služba Diecézní charity Plzeň a Oblastní charita Blansko ve spolupráci s církvemi a jejich duchovními a další.
Sledují tím následující cíle:
Sledují tím následující cíle: - vyjádřit sounáležitost lidem, jimž vážná nehoda změnila život
Sledují tím následující cíle: - vyjádřit sounáležitost lidem, jimž vážná nehoda změnila život - poděkovat těm, kdo se dopady nehod snaží zmírňovat
- a zvýšit vnímavost veřejnosti k dopadům nehod a možnostem vzájemné pomoci při jejich zvládání.
Podle informací Ředitelství služby dopravní policie Policejního prezidia ČR v loňském roce na českých silnicích zemřelo 753 lidí. Světová zdravotnická organizace, která Světový den obětí dopravních nehod vyhlašuje vždy třetí neděli v listopadu, uvádí, že v důsledku dopravních nehod umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno.