Článek
„Zaměřili jsme se hlavně na potravinářské produkty, které nám v nabídce zatím docela chyběly. Od nynějška máme na seznamu masné i mléčné výrobky, uzeniny, zabíjačkové speciality, med i povidla,“ uvedla Julie Zendulková, předsedkyně MAS Moravská cesta, která značku uděluje.
Ochrannou známku bude nově používat Zemědělsko-obchodní družstvo vlastníků Újezd u Uničova na tradičních masných výrobcích, společnost AMALTHEA na mléčných výrobcích, společnost Kouřil na bedihošťských zabíjačkových a uzených specialitách, Jan Beneš si značku přidá na etiketu Hanáckého medu, Jiří Netopil na „Švestková povidla, Miroslav Srostlík označí svá řezbářská díla, Pekárny Přílepy obaly s hanáckým pečivem. Jedním z mála nepotravinářských produktů je ojedinělá záhorská krajka, kterou vyrábí Pavla Hučínová z Veselíčka.
Certifikáty si výrobci převezmou 4. prosince u příležitosti Adventní slavnosti v Bílé Lhotě. „Součástí této akce bude také jarmark produktů, na kterém budou nabízet své domácí výrobky právě držitelé regionální značky HANÁ regionální produkt®," slibuje Zendulková.
Certifikační komise je složena ze zástupců místních akčních skupin, sdružení, institucí, regionálních výrobců a odborné veřejnosti. „Při hodnocení se zaměřujeme na základní kritéria, mezi která patří místní původ, kvalita, šetrnost k životnímu prostředí a jedinečnost ve vztahu k regionu,“ vysvětlila Zendulková. Regionální značka naopak garantuje zákazníkům původ výrobku z Hané, originalitu a vazbu na toto území a zároveň slouží ke zviditelnění místní produkce.
K nositelům certifikátu patří mimo jiné Jarmila Vitoslavská z Troubek, která se věnuje výrobě lidových krojů, kartáčník Alois Slepánek z Brodku u Konice, perníkáři Ludmila a Vladimír Studení z Majetína, keramička Miluše Hlavinková z Litovle.
Bez zajímavosti není i další nositel značky Haná, Poštulkovy tvarůžkové moučníky z Loštic. "Originální slané tvarůžkové moučníky - Loštický šáteček, Loštický koláček, tvarůžkový dortík, tvarůžkový vdolek, tvarůžkovou kremroli - vyrábíme od roku 2009. Skládají se z listového těsta vlastní výroby, tvarůžkové pěny a Olomouckých tvarůžků," říká výrobce Zbyněk Poštulka z Loštic. Tvarůžkové moučníky se hodí k pivu nebo k vínu. O tom, že nechutnají jen veřejnosti, ale i odborníkům, svědčí uznání, které tvarůžkové pochoutky získávají.
"Loštický koláček ozdobený povidly získal v Praze na II. ročníku soutěže o dobrý tuzemský potravinářský výrobek titul Česká chuťovka SLOW FOOD 2010 a Loštický šáteček získal ocenění Regionální potravina Olomouckého kraje 2011," chlubí se výrobce, který sklízí úspěchy i s dalšími specialitami jako jsou tvarůžkový dort, tvarůžkový košíček tvarůžkový řez a tvarůžková lokše.
Další certifikace regionální značky se uskuteční v dubnu 2012.