Článek
Principy Montessori jsou nejčastěji spojovány s oborem dětské pedagogiky, ze kterého také pocházejí. Jedná se o alternativní vzdělávací program, který se zaměřuje především na podporu dítěte při rozvíjení vlastních poznatků a dovedností.
V tomto přístupu není učitelova role aktivní, jako tomu je v běžných školách, vyučující spíše navádí a usměrňuje. Dítě má být co nejméně závislé na ostatních. Umí objektivně zhodnotit samo sebe, a tak zastávat smysluplné místo v komunitě, být jí prospěšným a zajistit si příznivou budoucnost.
Montessori principy v péči o seniory
Tyto samé postupy lze efektivně uplatnit i v péči o seniory, obzvlášť u pacientů s demencí. Uplatněním Montessori postupů je možné kognitivní (poznávací) a motorické funkce postiženého nejen udržet na stávající úrovni, ale dokonce je i vylepšit. Přistup Montessori lze shrnout do výstižného hesla: „Pomoz mi, abych to zvládl sám.“
Kurz v Centru Seňorina bude vycházet z příručky pro rodinné i profesionální pečovatele, Montessori principy v péči o seniory, zpracované Kateřinou Pinkasovou. Kurz přinese pečujícím užitečné informace a praktické rady. Zazní správné a efektivní způsoby komunikace s člověkem postiženým demencí, co a jakým způsobem mu sdělovat.
Dále se posluchači dozví, jak správně připravit prostředí seniorům, tak, aby mohli individuálně rozvíjet vlastní dovednosti, samostatnost, sebedůvěru a schopnost spolupráce. Velký důraz je kladen na individualitu seniora a jeho schopnosti. Na kurzu se dozvíte, jak správně vybrat aktivity pro seniora a jak ověřit, zda jsou vhodné a efektivní.
Kurz je určen jak profesionálním pečujícím, tak všem, kdo chtějí rozšířit své znalosti a dovednosti v péči o seniory směrem k hledání potenciálu kvality života navzdory stáří, demenci či jinému omezení. Účastníci obdrží osvědčení o absolvování akreditovaného kurzu.
Centrum Seňorina
Centrum Seňorina funguje jako středisko podpory pro klienty s kognitivními poruchami mozku, pro klienty se sníženou soběstačností z důvodu neurodegenerativních onemocnění mozku, například s Alzheimerovou chorobou nebo jinými typy demence v raném stádiu nemoci.
Centrum Seňorina funguje jako středisko registrované odlehčovací sociální služby pro všechny formy. Formu pobytovou (až na 3 měsíce), ambulantní, kdy ráno klienta přivede rodina a večer si ho zase vyzvedne, a formu terénní, což je služba poskytovaná v domácnosti klienta. Pro pečující poskytuje poradenskou péči, vzdělávání a osvětu v oblasti mentálního zdraví.
Kurz se koná v Centru Seňorina, Na Poříčí 1933/36, Praha 1. Cena vstupenky je 1150 Kč (950 Kč za osobu pro 3 osoby ze stejné organizace, rodiny). Z kapacitních důvodů je nutné se na akci předem registrovat.