Článek
Nový prostor by měl oživit vybydlený střed třetího největšího města v České republice.
"Centrum navíc nabídne zázemí a cenově dostupné prostory pro vzdělávání mládeže a dětí, pro kulturní aktivity, spolky a zájmová sdružení. V plánu je pořádání konferencí, výstav, worshopů, diskusních fór, projekcí či přednášek reflektujících na aktuální společenské otázky. Počítá se se založením Centra paměti regionu, které bude ve spolupráci s archivy, muzei a univerzitami pečovat o historickou paměť kraje," informovala Petra Vondrová.
Iniciátorem vzniku centra je spolek PANT, který řadu let vytváří na různých místech prostřednictvím svých aktivit můstek mezi minulostí, současností a budoucností.
"Projekt je výsledkem dlouhodobého úsilí o propagaci historie i současné Ostravy, potažmo celého regionu obklopujícího metropoli severní Moravy. Uvědomujeme si, že bez znalostí a pochopení historických souvislostí místa, ve kterém žijeme, nemůže vzniknout ani pocit sounáležitosti. V kontextu dnešní Ostravy, kdy každým rokem z města zmizí celý zástup mladých talentovaných občanů, se jeví jako výsostně aktuální záměr vybudovat pevně ukotvený prostor s možností neformálního setkávání, debatami o současných problémech a výzvách, zprostředkování příběhů dosud žijících pamětníků," vysvětlil Petr Pánek, předseda spolku PANT.
Besedu s občany, která se konala v pondělí 19. prosince ve 13 hodin, vedl předseda spolku PANT Petr Pánek. Poděkoval všem institucím, které se na realizaci kulturního a vzdělávacího Centra PANT podíleli. Finančně se na zřízení centra podíleli jednou třetinou spolek PANT, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz a Magistrát města Ostravy.
Vznik Centra PANT podpořila starostka městského obvodu Moravská Ostrava Přívoz Petra Bernfeldová a primátor města Ostravy Tomáš Macura.
Ve stejný den se v 17 hodin konala v centru akce s názvem Vzpomínka na Václava Havla. S Petruškou Šustrovou, Annou Freimanovou a Martinem Vidlákem účastníci besedy zavzpomínali na zesnulého bývalého prezidenta.