Hlavní obsah

Bývalou raketovou základnu obklopují hluboké brdské lesy

Novinky, Jiří Cysař

Bývalá raketová základna je poněkud atypickým turistickým cílem. Přesto se dnes ocitne v hlavní roli - míříme do brdských lesů.

Foto: Jana Bečková

Stavba základy

Článek

Východiskem cesty může být obec Podbrdy - odtud cesta vede směrem k vrchu Jistevník v nadmořské výšce 606 mn. D cíle je možné se dostat také po modré turistické značce z Všeradic a pak od Stožce po široké asfaltové cestě.

Stoupáme podmáčeným lesem po rychlém tání sněhu a hledáme suchá místa mimo lesní cesty. Lze v pohodě stoupat. Zhruba po hodině se dostáváme na silnici, která vede po vrstevnici. Odtud je nádherný výhled do krajiny, v dálce je dokonce vidět i Karlštejn.

Ocitli jsme se již v bývalém vojenském ochranném pásmu, před rokem 1989 nepřístupným. Zde turisty čeká nejprudší stoupání k široké asfaltové silnici, která vede od Stožce a pak již k raketové základně. Cestou nás překvapuje led a sníh a hlavně ohromné louže vody. Vše pozůstatek rychlého oteplení posledních dnů.

Protiletadlová raketová základna (jíž se nejen mezi vojáky základní služby přezdívalo Klondajk, toto označení jí ostatně vydrželo dodnes) byla vybudována mezi lety 1981–1985. Ve své době šlo údajně o jednu z největších protiletadlových základen na českém území. Po jejím dokončení zde působil vojenský útvar 5180, tvořený 17., 18. a 19. protiletadlovým raketovým oddílem. Útvar byl vyzbrojen raketami S-200.

Protiletadlová raketová základna byla na přelomu let 2001/2002 zrušena. Dnes je základna opuštěna a nevyužívaná. Část objektu přešla do rukou soukromých vlastníků a část je spravována městem Dobříš. Od roku 2009 je celá základna součástí přírodního parku Hřebeny.

Právě jsme dorazili k základně, vzdálené od vrchu Jistevníku 1,5 kilometru východně. Tvoří ji komplex budov a vysokým komínem, je zde ostraha se psy. Nejblíž k nám je plot a pak betonové vysoké ohrazení základny. Rozhodli jsme se obejít celou základnu a popřípadě se podívat i dovnitř.

Jdeme podle drátěného plotu a pod námi vede červená turistická trasa na Skalku. Pak se dostáváme až betonovému ohrazení základny a tak jí pomalu obcházíme podmáčenou cestou až k vjezdové bráně na druhém konci areálu proti vstupu. Po chvilce již vidíme monumentální stavbu uvnitř základny. Vstoupit dovnitř areálu nebylo možné - na řadě míst varovné nápisy upozorňují na zákaz vstupu. Zhruba 20 metů vysoká stavby na masivních sloupech byla podle pamětníků radarová rampa, jelikož rakety byly pod zemí.

Obešli jsme celý areál, což je zhruba 4,5 kilometrů, a měli takový docela tísnivý pocit, že ani ne 40 kilometrů od Prahy byl podobný bojový raketový útvar. Navíc v tak krásné krajině... Vydali se na zpáteční cestu a to opět k vrcholu Jistevník a pak po suché lesní cestě, která končí nad Drahlovicemi. Odtud pak podle lesa k východisku cesty do Podbrd.

Související témata:

Výběr článků

Načítám