Článek
„O odkoupení domů od drah jsme usilovali přes deset let. Před sedmi lety se nám to konečně povedlo, zaplatili jsme za ně 3,9 miliónu korun. Zájemců bylo ovšem více a někteří, kterým se domy nepodařilo získat, se jich dokonce domáhali soudně. Netajili se tím, že by je chtěli využít pro nastěhování nájemníků z jiných měst, vesměs neplatičů nájemného. A toho jsme se obávali, nechtěli jsme, aby v Bohumíně vzniklo další ghetto,“ vzpomíná starosta Bohumína Petr Vícha.
Dohromady koupilo město šest domů, ty disponovaly 62 byty čtvrté kategorie. Na zkoušku v jednom z nich opravilo čtyři byty a nabídlo je k bydlení slušným nájemníkům. O bydlení na periferii, v těsné blízkosti železničního koridoru a bez dostupnosti služeb, ovšem neměli obyvatelé Bohumína zájem.
Domy nakonec zůstaly prázdné a i přes svá zabezpečení se stále častěji stávaly terčem zlodějů. Několikrát v lokalitě museli kvůli požáru dokonce zasahovat hasiči. Naposledy letos v únoru jeden z domů úmyslně zapálili sběrači kovů, aby se lépe dostali ke kovovým konstrukcím střechy. Napáchali tak škodu za půl miliónu korun. Město se proto rozhodlo, že objekty postupně zdemoluje. První z nich padly k zemi vloni na jaře, ostatní čeká stejný osud teď.
„Původně jsme měli v úmyslu bourat domy postupně. Letos měl přijít na řadu ten, který sběrači kovů zapálili a jehož stržení nám nařídil stavební úřad. Cena za demolici se po výběrovém řízení ukázala tak nízká, že jsme se rozhodli zdemolovat hned všechny čtyři najednou,“ doplnil Petr Vícha.
Jeden z domů však na demolici bude muset nějakou chvíli počkat. Je na něm totiž umístěn sloup veřejného osvětlení a společnost ČEZ s jeho přeložkou otálí. Je proto velmi pravděpodobné, že ten se bude bourat až v příštím roce.
„Sběrači nám domy doslova „vykuchali“. Vše, co mohli zpeněžit, odnesli. Ze zdí uvnitř domu vytrhali kabely, z podlah zase dřevěné parkety. V domech tak zůstaly jen obvodové zdi,“ uvedla Jana Reli z majetkového odboru, která má demolici na starosti.
Letos na podzim padnou k zemi ještě dva městské domy. Jeden z nich opět v Pudlově, a to v Jeremenkově ulici, a další v Záblatí naproti zdejší školy. Oba jsou prázdné, vybydlené, poničené. Oprava by byla neefektivní a neekonomická. Městu se navíc podařilo na obě demolice získat dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na regeneraci brownfields. Ta uhradí 85 procent nákladů na demolici. Bourat se začne už v listopadu.
Bohumínští radní už téměř deset let postupně proměňují problémové lokality ve městě. Domy buď rekonstruují, nebo demolují. Program Nulové tolerance nastartoval po odkoupení desetipatrového hotelového domu v centru Bohumína, který sloužil jako ubytovna. Nepřizpůsobiví nájemníci se z něj museli vystěhovat, dům za 83 miliónů korun opravilo a v roce 2007 nabídlo mladým, postiženým i starým lidem 86 moderních bytů.