Článek
Lidé z Horní Lužice a Šluknovského výběžku hovoří o něm jako o šlechetném loupežníkovi, který bohatým bral a chudým dával. Historii loupežníka Karáska zpodobňují v pohraniční obci Seifhennersdorfu, nedaleko Liberce. Je zde také jeho muzeum, peče se tu Karáskův chléb a má zde i svou stezku. O jeho loupežnické dráze bylo napsáno několik románů a psal o něm i Egon Ervín Kisch.
Když byl zadržen, krajský soud ho odsoudil na doživotí. Ve vězení brzy zemřel, ale jeho šlechetná duše neopustila smrtelné tělo a Karásek se objevuje o Štědrovečerní půlnoci v Bautzenu s řetězem u pasu a rozdává zlaťáky.
Budyšín je jedním z nejkrásnějších měst Horní Lužice, od roku 1075 až do roku 1635 byl českým královským městem. Dnes má čtyřicet tisíc obyvatel a je centrem Hornolužičanů.
Město na Sprévě si zachovává ráz historického města a kulturního centra nejen Lužických Srbů, ale celé oblasti. Historie vánočních trhů v Budyšíně začíná v roce 1384, kdy český král Václav IV. udělil městu právo pořádat volný trh s masem. Budyšínské vánoční trhy letos pozvou zájemce od 26. listopadu do 19. prosince v promenádní ulici Reichsstrasse.
Navštívit Budyšín v době vánočních trhů, může být krásným zážitkem zvláště, je-li doplněn procházkou křivolakými uličkami starého města a podél hradní zdi svahem nad Sprévou. Na trase lze navštívit dokonce věž, kde byl loupežník Karásek vězněn. Hospůdky ve středověkém stylu nabízejí vánoční lahůdky a lužické speciality. Možná, že po několika sklenkách anýzového likéru v klášterní vinárně nebude nesnadné potkat se třeba i s pověstným raubířem.
Do Bautzenu je z Liberce sedmdesát kilometrů a z Varnsdorfu čtyřicet. Z Liberce je možné použít nové vlakové spojení Vogtlandbahnu, jehož vlaky začnou jezdit od 12. prosince. Zkušební jízdy se uskuteční den předtím a budou z Liberce do Žitavy zdarma.