Článek
Ale ty se také vydraly na povrch na konci války, a i bezprostředně po ní.
Publikace Brno účtující autorů Alexandra Brummera a Michala Konečného navazuje na Brno nacistické, na hnědou a černou vládu v moravské metropoli. Je středním článkem řady knih o Brnu, třetím je Brno stalinistické.
Na konci války se role vyměnily, Němci dostávají na všech frontách na frak. Do Brna přijíždí prezident Edvard Beneš a pronáší tu velmi zásadní projev o vyrovnání se s Němci a kolaboranty. Projev velmi emotivní, který dal podnět k událostem popisovaným v knize. Pro mnohé se konec války stal výzvou k zúčtování, násilí, rabování. Oko za oko, zub za zub bylo heslem dne.
Němci s českým elementem počítali pouze jako s výrobní základnou, s perfektně udržovanou mašinérií, nyní i zcela ovládanou „novým německým pořádkem”. Hantec už nebyl v jejich dalším plánu.
Zásadní dva roky
Autoři tentokrát chtějí připomenout místa spojená s léty 1945—1946, tedy s dobou, která se nesla v duchu účtování s kolaboranty, nacisty a Němci vůbec. Přestože průvodce zahrnuje pouze dva roky, jde o období, které je pro historii Brna zcela zásadní.
Účtování zde proběhlo velmi tvrdě. Kromě proslulého divokého odsunu se nenávist vůči Němcům odrážela mimo jiné v drsném zacházení v několika internačních táborech, kde brněnští Němci čekali na odchod z republiky.
Nuceným vysídlením německého obyvatelstva se spolu s likvidací židovské komunity během války jednou provždy změnila tvář původně mnohonárodnostního města, což ovlivňuje podobu Brna do současnosti. Publikace je doplněna dobovými fotografiemi a ilustracemi.
Vydalo nakladatelství Host Brno.