Článek
Přímětice náležely rodu Ugartů jako i nedaleké Mramotice a Suchohrdly. A právě v bývalém letním sídle šlechtického rodu Ugartů v Příměticích byl ve dnech 10 a 11. července 1809 umístěn hlavní štáb císařsko-královské rakouské armády, kterému velel baron Wimpffen. Pobýval zde i nejvyšší velitel, generalissimus arcivévoda Karel.
Hlavní síly armády zatím před Francouzi ustupovaly po vídeňské silnici přes Znojmo na Moravské Budějovice. Z hlavního štábu byl vyslán parlamentář, který jménem arcivévody Karla nabídl císaři Napoleonovi příměří a ukončení bojů. Návrh byl přijat a dnem 12. července 1809 byl ukončen konflikt, který ničil střední Evropu od bavorského Lanshutu po Znojmo.
Ve dnech 10. a 11. července 1809 došlo v bezprostředním okolí Znojma k bitvě mezi francouzskou armádou císaře Napoleona I. a císařsko-královskou armádou rakouského císaře Františka I., která ukončila politicko-vojenský konflikt těchto dvou velmocí.
Ve dnech bitvy zde bylo asi 200 000 vojáků znepřátených stran, což bylo víc než v bitvě u Slavkova v roce 1805. Oběťmi dvoudenních bojů se staly stovky vojáků, kteří leží v dnes již zapomenutých a náhodně nalézaných hromadných hrobech například při orbě či stavební činosti. Takový hrob byl také odkrytý při výstavbě obchodního domu Interspar mezi Znojmem a Dobšicemi.
Válečným požárem byla zničena i řada obcí v okolí jako Dobšice, Suchohrdly a Kuchařovice. Mnoho místních obyvatel zahynulo v průběhu bojů a byli pohřbeni společně s padlými vojáky. Epidemie, které vypukly v onom horkém létě, byly provázeny vysokou dětskou úmrtností, neúrodou a všeobecnou bídou.
Přímětice: Tato obec je v povědomí lidí hlavně proto, že tu jako farář sloužil známý Prokop Diviš.Vynalezl zařízení "machina meteorologica", nám známé pod názvem bleskosvod. Dnes zde můžete navštívit Památník P. Diviše a prohlédnout si i repliku jeho bleskosvodu.
Kostel je zde zasvěcen sv. Markétě a cestu přes obec lemuje sedm soch světců z 18. století v nadživotní velikosti.