Článek
Prostějovským vojenským leteckýmu učilištěm prošla řada těch, které nastupující fašistický režim vyhnal z republiky.
Zdeněk Škarvada, Josef František a řada dalších byli mezi bezmála dva a půl tisícem vojáků, kteří se Hitlerovi postavili v západních leteckých jednotkách. Významnou měrou se zasloužili o vítězství RAF právě v bitvě o Británii. Domů se nevrátilo 529 z nich.
Nejlepší stíhač
Nejlepším stíhačem druhé světové války je označován Josef František. Rodák z Otaslavic prodělal letecký výcvik ve Vojenském leteckém učilišti v Prostějově. Po vyřazení byl odvelen do Olomouce.
V červnu 1939 se mu podařilo uprchnout do Polska, odkud se dostal do Velké Británie, kde sloužil u 303. polské stíhací perutě. V průběhu 28 dnů se mu podařilo sestřelit 17 nepřátelských letounů. 8. října 1940 narazil jeho Hurricane při návratu z letu na ochranný val na letišti. Příčiny nehody jsou dodnes zahaleny tajemstvím, zda šlo o selhání letounu, pilotní chybu či zdravotní indispozici se již nikdo nedozví.
Josef František je nositelem řady válečných ocenění, In memoriam byl povýšen na plukovníka. V rodných Otaslavicích má postaven pomník, u jehož slavnostního odhalení byl i brigádní generál Zdeněk Škarvada, který s Josefem Františkem sloužil v Polsku.
Keep Floating
Urostlému muži by málokdo hádal čtyřiadevadesát let. Zdeněk Škarvada, absolvent zmíněného leteckého učiliště, utekl z okupovaného Československa rovněž do Anglie. Byl přijat do RAF a odvelen k 310. stíhací peruti, která zajišťovala doprovod lodním konvojům.
Létal i na stroji Spitfire MK VB, který se mu 4. února 1942 stal nad kanálem La Manche osudným. "Najednou - prásk - já letěl na jednu stranu a můj kamarád Spit s funěním na druhou. Tak jsme se rozešli nadobro. Moje poslední myšlenka byla Keep Floating (Nikdy se nevzdávat)," vzpomíná ve stejnojmenné knize.
Zachránila jej německá loď, zbytek války strávil v zajetí. Po válce byl vystaven perzekuci, pracoval i v dolech. Dnes je brigádním generálem v. v.