Článek
Přívlastek vodnářský má mimo jiné proto, že uvnitř je voda. Znali a používali jej již naši dávní předkové. Jeho původ je zahalen tajemstvím hlubin věků.
Tomáš Pfeiffer tento tajuplný nástroj představil v úterý 12. října na koncertě v pražské Belémské kapli nazvaném Společná věc, kde rozehrál širokou škálu alikvotních tónů, které vnímáme nejen sluchem, ale celým tělem. Staří lámové tvrdili, že působí harmonicky na celou bytost.
Kromě hudebního zážitku měli diváci připraven i zážitek vizuální. Originální širokoúhlé parabolické plátno umožnilo prostorový vjem obrazů. Snímky zachycovaly jedinečnost a neopakovatelnost některých okamžiků, připomínaly krásu i křehkost života, nalaďovaly, spolu s tóny Vodnářského zvonu, k intenzívnějšímu prožívání.
Jednotlivé hudební skladby se napojovaly jedna na druhou a přirozeným způsobem obohacovaly skladbu předchozí. Celek tvořily čtyři části. První zobrazovala Prahu, která svým geniem loci a historickými osobnostmi zaujímá významné postavení mezi ostatními městy a je místem zrodu projektu. Následovala Pictus Orbis – o bohatosti života a jeho projevů.
Třetí díl, Hledání Boha, je rozdělen na dvě části. V první byla ukázána významná místa planety a nese název Chrámy, druhá přibližovala bytosti, které svými skutky pomohly mnoha lidem, a proto se jmenuje Lidé srdce. Překrásné záběry z Hubbleova teleskopu ukázaly hlubiny vesmíru ve skladbě Universum, která působila kouzelnou atmosférou.
Atmosféru koncertu umocnila světoznámá německá sopranistka Maida Hundeling, která vystupovala nejen v řadě evropských zemí, ale také například v Japonsku nebo v USA, a udělala si čas, aby přijala pozvání Tomáše Pfeiffera a zazpívala na koncertě jako vzácný host. Nádherný soprán podbarvený zvukem zvonu byl nezapomenutelným zážitkem pro všechny přítomné.
V poslední částí koncertu Tomáš Pfeiffer předvedl unikátní vlastnosti zvonu zblízka.