Článek
Již delší dobu vznikají na různých místech České republiky po vzoru vyspělých zemí, jako je Rakousko, Švédsko nebo Kanada, tzv. „Domy přírody“. Jde o zařízení, jejichž úkolem je šíření osvěty a budování pevného vztahu člověka k přírodě. V každé chráněné oblasti ČR má vzniknout jedno takovéto centrum, které zvyšuje povědomí o základních principech a důvodech ochrany přírody a krajiny, vytváří pozitivní vztah návštěvníků k navštívenému místu i obecně k ochraně přírody a krajiny a informuje různými prostředky veřejnost o fenoménech představovaného chráněného území.
Nosným prvkem je trvalá interaktivní expozice o přírodě a krajině chráněného území v interiéru a exteriéru. Řídícím orgánem programu vzniku těchto center je Ministerstvo životního prostředí skrze svou organizační složku – Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR.
Program běží již od roku 2009 a k dnešnímu dni je v provozu nebo před dokončením osm „Domů přírody“ v nejrůznějších koutech republiky (např. Třeboňsko, Slavkovský les, Poodří, Moravský kras).
Naší největší Chráněnou krajinnou oblastí je CHKO Beskydy. Jedním z unikátů Beskyd v celorepublikovém měřítku je skutečnost, že jsou součástí rozsáhlého pásmového pohoří Karpat, největšího evropského pohoří. „Dům přírody Beskyd“ ale dosud chybí. Dnes je však velmi reálná šance, že se jej za již získané podpory a spolupráce všech základních partnerů a řídících orgánů (Ministerstvo životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Beskydy) podaří v dohledné době zrealizovat.
Sledujte s námi seriál o jeho přípravách na portále Beskyd.