Článek
S jistotou můžeme říci, že během své první návštěvy Teplic ve dnech 24.–26. srpna 1829 zavítal do Duchcova i nadaný devatenáctiletý mladík – již v té době úspěšný polský skladatel a klavírní virtuos – Fryderyk Chopin (1810–1849). Jeho brilantní a poetické melodie dodnes rozeznívají koncertní sály i intimnější prostředí hudebních salonů.
Bohémský svět Fryderyka Chopina, hledání inspirací a vztah k jeho múze – svébytné francouzské spisovatelce George Sandové (1804–1876) představil 1. dubna ve Valdštejnském sále duchcovského zámku hudební teoretik, klavírista a skladatel Tomáš Stejskal ve svých úvahách. U této příležitosti interpretoval i ukázky ze Chopinových děl, především však jeho slavné balady a etudy pro klavír.
Dalším umělcem světového formátu, jehož návštěva byla letos připomenuta, je neméně slavný Ludwig van Beethoven (1770–1827). Návštěva Beethovena v Duchcově je pouze hypotetická, nemáme žádný konkrétní archivní pramen, který by Beethovenovu návštěvu zámku a případný koncert potvrzoval. Korespondence Beethovena o Duchcovu mlčí. Většina životopisců jeho návštěvu Duchcova předpokládá vzhledem k jeho návštěvě Teplic v letech 1811 a 1812 a jeho přátelským vztahům s Valdštejny. Z duchcovské větve rodu pocházel hrabě Ferdinand Arnošt Valdštejn, Beethovenův mecenáš a přítel z Bonnu.
V beethovenovské literatuře se objevují domněnky o Beethovenově návštěvě duchcovského zámku v roce 1812. Ve stejném roce se Beethoven potkal v Teplicích s Goethem a 20. července jeli například společně z Teplic kočárem do Bíliny - přes Duchcov? Je to pravděpodobné... Proč by si tehdy renomovaný skladatel hypoteticky nezahrál na hlavním sále zámku, kde stálo piano a dříve zde koncertovala zámecká kapela, třeba Klavírní sonátu č. 21 op. 53, která byla pojmenována Valdštejnská? Zkomponoval ji v letech 1803–1804, uveřejněná byla v květnu 1805 s věnováním hraběti F. A. Valdštejnovi, jenž se přátelil se skladatelem již od roku 1784.
Jisté však je, že většina lázeňských hostů z Teplic zámek v Duchcově neminula a ani Beethoven neměl důvod zámek nenavštívit. Často podnikal výlety do okolí Teplic a zámecké muzeum v Duchcově již tehdy mělo svůj věhlas. Během svého pobytu v lázních Beethoven komponoval 7. symfonii A dur op. 92 a 8. symfonii F dur op. 93, s letním pobytem 1812 jsou spojené také první náčrty k 9. symfonii d moll op. 125 nebo Mše C dur op. 86. Valdštejnská klavírní sonáta zazněla jako připomínka letošního 200. výročí návštěvy Beethovena v Duchcově v podání Marka Šedivého v koncertním prostoru Valdštejnského sálu zámku 25. července letošního roku.