Článek
Převrácený autobus, na dvacet raněných zaklíněných osob, nebezpečí požáru, tma, sníh a mrazivý vítr. Výchozí situace taktického cvičení zaměřeného na spolupráci složek IZS při řešení mimořádné události s názvem Autobus 2013, které proběhlo ve čtvrtek 21. března u obce Boží Dar na Karlovarsku.
Na místo zásahu dorazilo pět výjezdových skupin rychlé zdravotnické pomoci, dva vozy v setkávacím systému Rendez-Vous s lékařem, aktivován byl i vůz hromadného neštěstí, který je vybaven záložním zdravotnickým materiálem a přístrojovým vybavením určeným pro případy mimořádné události s vysokým počtem postižených.
Přivolaná horská služba již na sněhových skútrech mapovala okolí dopravní nehody. Zajistila raněného cestujícího, který v šoku opustil havarovaný autobus, a přepravila jej na nosítkách ke stanovišti záchranářů k dalšímu ošetření.
Mimořádná událost prověřila spolupráci složek IZS
Záchranáři zaléčili dalších 18 osob s různým stupněm závažnosti zranění. Řidič autobusu svým zraněním na místě podlehl a hasiči jej vyprostili již bez známek života. Zraněné tvořili namaskovaní figuranti z řad dobrovolných hasičů.
Na pomoc s likvidací následků dopravní nehody dorazila i jednotka požární ochrany z Oberwiesenthalu. Hasiči si tak procvičili i možnost přeshraniční spolupráce.
Cvičení prověřilo spolupráci záchranářů a hasičů při organizaci vyhledávání osob a jejich vyproštění. Záchranáři zajistili provedení lékařského třídění raněných podle priorit ošetření na stanovišti pro shromáždění a třídění raněných (triage) a jejich následný odsun z místa zásahu.
Připravenost nemocnic na příjem postižených
Poprvé v rámci taktického cvičení IZS byl proveden také reálných transport raněných do zdravotnických zařízení v kraji a ověřena tak nejen úroveň připravenosti jednotlivých nemocnic na příjem většího počtu postižených, ale i činnost zdravotnického operačního střediska v rámci sledování ošetřovací kapacity tak, aby nedošlo k zahlcení cílových zdravotnických zařízení.
Celý průběh mimořádné události byl sledován a kontrolován rozhodčími, kteří hodnotili nejen spolupráci složek IZS, ale i práci jednotlivých záchranářských a hasičských týmů. Jejich zpětná vazba přispěje k dalšímu zvýšení úrovně součinnosti.