Článek
Šanci bydlet v nich dostanou Bohumíňáci, kteří budou dodržovat přísné podmínky a pravidla. Cvičné byty pro novou službu připravilo město v lokalitě Trnkovy ulice v Pudlově.
„Služba Prevence bezdomovectví je koncipována v rámci celosvětového trendu Domov především, který razí přesvědčení, že díky sociálně dostupnému bydlení se snáze mohou vyřešit problémy spojené se sociálním vyloučením daného člověka,“ uvedla Marcela Stryjová z Armády spásy.
Město má momentálně pro Armádu spásy připraveno sedm cvičných bytů. Do konce roku by mělo jít až o dvacet jednopokojových či dvoupokojových bytů.
„Noví nájemníci se v bytech objeví v průběhu února, nejpozději na začátku března. Vybírat je bude poradní sbor složený ze čtyř zástupců města a tří zástupců Armády spásy. V případě zájmu nebo potřeby můžeme poradní sbor doplnit o další členy. Smlouvy budou mít uživatelé uzavřeny na dobu určitou, a to maximálně na jeden rok. Podmínkou pro přijetí je trvalé bydliště v Bohumíně, alespoň u jednoho člena rodiny, a také fakt, že nepřicházejí do cvičného bytu z ubytovny,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl.
Bohumín na strategii sociálního bydlení usilovně pracoval několik let. Po ročním vyjednávání se na základě pozitivních zkušeností z jiných měst rozhodl pro spolupráci s Armádou spásy. Jejím prostřednictvím chce nabídnout bydlení těm, kteří si pomoc zaslouží.
„Půjde o bydlení pod dohledem. Vybraní lidé nedostanou nic zadarmo. Dostanou šanci a bude jen a jen na nich, zda ji využijí. Armáda spásy s nimi bude pracovat a dohlížet na ně. Budou muset dodržovat stanovené podmínky a pravidla. Pokud je poruší, dostane šanci někdo jiný," upřesnil starosta Bohumína Petr Vícha.
Armáda spásy bude městské byty uživatelům podnajímat, a to za stejnou vyvolávací cenu jako u licitací, tedy 45,65 Kč za metr čtvereční. S podnájemníky pak budou lidé z Armády spásy pracovat na tom, aby se naučili samostatně bydlet a plnit si své závazky. Poskytovat jim bude sociální poradenství i podporu a zprostředkuje jim kontakt s úřady, zdravotnickými i jinými zařízeními tak, aby si udrželi přiměřené bydlení.
„Momentálně máme do programu vytipováno šest kandidátů – dva jednotlivce a čtyři rodiny. Jsou mezi nimi případy, které by si bez pomoci nikdy nesáhli na vlastní bydlení či městský byt, ale zaslouží si dostat šanci bydlet ve svém. Armáda spásy bude garantem toho, že budou platit jak za nájem, tak za služby. Cílem projektu je naučit vše tak, aby se mohli vrátit zpět do plnohodnotného života bez pomoci,“ doplnil vedoucí sociálního odboru bohumínské radnice Daniel Ucháč.
Roční rozpočet na službu Prevence bezdomovectví by měl být asi 1,6 miliónu korun. O dotaci na její provozování požádala Armády spásy Moravskoslezský kraj. Město je připraveno ji ze svého rozpočtu podpořit, a to přibližně částkou 300 tisíc korun.
V rámci služby Prevence bezdomovectví už tréninkové byty provozuje Armáda spásy v Ostravě či Brně. Bohumín se stává třináctým městem, v němž bude působit.