Hlavní obsah

Arcidiecézní muzeum v Olomouci získalo prestižní titul Evropské dědictví

Novinky, Jiří Cysař

Arcidiecézní muzeum Olomouc získalo pro Českou republiku jako první prestižní označení Evropské dědictví (European Heritage Label). Je jedním z devíti evropských pamětihodností, které v letošním roce získaly titul, oslavující společné evropské ideály, hodnoty a historii, získaly.

Foto: archiv

Arcidiezní muzeum

Článek

Město Olomouc je známé především Svatým Kopečkem a výstavou květin Flora Olomouc. Dalším zajímavým bodem zájmu turistů je historické centrum s orlojem a náměstím s radnicí. Nyní se po rozhodnutí expertů, kteří ocenili jedinečnost muzea a rozsah sbírek, stalo nositelem titulu Evropské dědictví.

Označení Evropské dědictví vzniklo v roce 2006 jako mezivládní iniciativa, do které se zapojilo 17 evropských zemí, včetně České republiky. Každý členský stát zapojený do iniciativy mohl nominovat 4 pamětihodnosti, kterým bylo uděleno označení v roce 2009. V české republice jej ještě získaly Zámek Kynžvart, Dolní oblast Vítkovice, areál Důl Hlubina a koksovna a vysoké pece Vítkovických železáren, Zlín, město Tomáše Bati, Vysoká u Příbrami, Památník Antonína Dvořáka.

Výběr kandidátů na označení Evropské dědictví probíhá ve dvou fázích. Na úrovni jednotlivých států nejprve národní poroty složené z odborníků kulturních institucí provedou předvýběr; maximálně dva vybrané uchazeče pak členský stát vyšle do celoevropského kola do Bruselu. Následně panel třinácti nezávislých odborníků, jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů, provede konečný výběr. Označení Evropské dědictví přitom mohou udělit nejvýše jedné pamětihodnosti z každé země.

„Silnou stránkou olomouckého Arcidiecézního muzea, jež stála za rozhodnutím národní poroty vyslat právě je do boje o titul, je jedinečnost jeho sbírek, vyprávějících příběh o téměř tisícileté duchovní kultuře olomoucké arcidiecéze, ale také bohatá historie místa daná jeho umístěním v areálu olomouckého hradu,” uvedl jeden ze členů národní poroty, ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben.

Pro Muzeum umění Olomouc, jehož je Arcidiecézní muzeum součástí, je označení Evropské dědictví velkou poctou a možností pro intenzivnější využití turistického potenciálu památky. „Titul vnímáme jako potvrzení světové úrovně Arcidiecézního muzea a také jako podporu možností, které samotný objekt a expozice v něm mají. Jsme na tento titul pyšní a věříme, že k nám přivede nové návštěvníky. Současně to ale vnímáme jako velký závazek,” radoval se z rozhodnutí komise ředitel Michal Soukup.

Jediným nositelem označení Evropské dědictví v České republice bude Arcidiecézní muzeum v Olomouci ještě minimálně dva roky; v další úspěch mohou čeští příznivci památek doufat až v roce 2017, kdy se bude konat další kolo udílení titulů. Agendu ocenění Evropské dědictví administruje pro Českou republiku Národní památkový ústav, národní koordinátorkou je Pavla Hlušičková.

Výběr článků

Načítám