Článek
„Velké poděkování patří zlínské radnici, která v roce 1995 okamžitě uvolnila prostory pro archiv ve Lhotce. V současné době ale už byly tyto místnosti nedostačující, proto jsme vstoupili v jednání s představiteli Krajského úřadu Zlínského kraje. Díky jejich porozumění a součinnosti Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně s firmou FMIB, se nakonec podařilo v rekordním čase tří týdnů přemístit většinu archivních materiálů a připravit nové prostory, které poslouží odborné i laické veřejnosti,“ uvedl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.
V budově areálu Střední průmyslové školy v Otrokovicích, které rovněž patří velké poděkování za výbornou spolupráci, vznikla badatelna, přednáškový sál a také menší expozice. V ní si návštěvníci v rámci podvečerních přednášek, které se do konce letošního roku uskuteční nejméně tři, prohlédnou průřez cestovatelskými fondy.
„Kromě archiválií z fondu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda zde vystavíme také exponáty z bohaté sbírky Eduarda Ingriše, Stanislava Škuliny nebo Jana Havlasy,“ upřesnila kurátorka sbírky Magdalena Preiningerová s tím, že lidé si prohlédnou trojrozměrné exponáty, fotografie nebo panely s informacemi. Výstavku si během slavnostního otevření prohlédl i cestovatel Miroslav Zikmund.
Výstavku doplňuje také prezentace historické fototechniky. Novinkou je badatelna, do níž budou moci zájemci přicházet po předchozí dohodě. V přednáškovém sále muzeum plánuje nejrůznější besedy a filmové projekce pro veřejnost.
Archiv H+Z, který čítá přes 300 běžných metrů písemností, vznikl díky dlouholetým osobním kontaktům Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky s etnografem Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Karlem Pavlištíkem. Vybudování vlastního Archivu H+Z předcházelo vytvoření stálé expozice „S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly“ ve zlínském zámku, nyní je část Cestovatelství zakomponována do stálé expozice Princip Baťa ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU ve Zlíně.
Ve fondu je mimo jiné i přes 5000 sbírkových trojrozměrných předmětů, 160 000 negativů a diapozitivů a ve speciálních klimatizovaných prostorách muzejního depozitáře se nachází 350 filmů na originálních filmových kotoučích a také několik stovek magnetofonových nahrávek.
Společenské a vzdělávací akce využívající charakteristické činnosti Archivu H+Z jsou organizovány v úzké spolupráci s Klubem H+Z Zlín, který působí ve Zlíně od roku 1998 a usiluje o to, aby zejména mladá generace nacházela v duchovním odkazu inženýrů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda inspiraci pro úsilí o kvalitní vzdělání a snahu poznávat svět.