Článek
„Naším cílem je bez jakéhokoliv zákazu ukazovat a vysvětlovat, že je možné realizovat vánoční tradici, a přitom se vyvarovat nejvíce drastických způsobů zacházení s kapry,“ vysvětluje náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09). Kádě s kapry tak po Praze i nadále budou, kampaň jen upozorňuje na šetrnější zacházení s nimi.
Mezi hlavní motivy kampaně patří, že živý kapr do vany nepatří. Jednak při přepravě v igelitové tašce kapr trpí nedostatkem kyslíku, slepením žaber a rizikem fyzických zranění. A po umístění do chlorované vody ve vaně se ryba potýká s teplotním šokem a podrážděním žaber a kůže, což způsobuje stres, bolest a někdy i úhyn.
Takové podmínky kaprům způsobují zbytečné utrpení, kterému lze přitom snadno předejít, a to tím, že si lidé nechají kapra usmrtit od odborníků u kádí. Jde i o to, že při domácím zabíjení kapra lidé nemají správné vybavení ani zkušenosti, způsobují tak rybě zbytečnou bolest a prodlužují tak její utrpení.
Nevhodné je i vypustit kapra z kádě zpět do přírody, protože tak má minimální šanci na přežití. „Kapr je po týdnech sádkování a převozu vyčerpaný, má oslabený imunitní systém a často poškozenou ochrannou vrstvu slizu, která ho chrání před infekcemi. Náhlý teplotní šok v nové vodě, změna prostředí a nedostatek energie vedou k tomu, že ryba často nepřežije,“ uvádí kampaň.