Článek
„Pamatuju si z dětství, že jsme jezdili ten den k babičce a dědovi na vesnici, zpočátku se převlékl za Mikuláše děda nebo táta, později tam chodil místní Mikuláš s andělem a čerty. V každé rodině, kam přišli, dostali za odměnu panáčka a pár korun od cesty,“ vzpomíná Radek Fridrichovský z Příbramska, který na tradici z dětství později navázal.
„Když jsem byl na vysoké škole, tak jsme s kamarády sehnali kostýmy a vyrazili na sídliště. Vždycky někdo zavolal z okna, vyběhl za námi ze vchodu, pozval nás do bytu a bylo to. Někde jsme dostali dvacku, někde kousek bábovky nebo klobásu a všichni byli spokojení,“ dodává někdejší čert.
Za stovku i tisíce
Taková dobrovolnická podoba dodnes přetrvává, vypomáhají si rodiny a známí navzájem, ale pohádkovou družinu si lze i objednat. Na internetu je bezpočet odkazů.
Strašení čerty se rodičům nemusí vyplatit
„Sám jsem začínal takhle po kamarádech zdarma, později jsem založil web a teď organizuju desítky možná stovku skupinek v Praze i po celé republice, a dokonce si nás objednali i na Slovensko,“ svěřuje se pro Právo a Novinky Samuel Veselý.
Obvykle tříčlenné partičky Mikuláše, čerta a anděla podle něj většinou začínaly obdobně. „Dodnes mnozí na Mikuláše objíždějí známé a příbuzné zdarma a v ostatní dny dělají nadílku pro cizí lidi za úplatu. Poslední dobou ale máme problém s nedostatkem Mikulášů. Andělů a čertů je dost, ale Mikuláše přece jen nemůže dělat každý. Musí umět mluvit, být zodpovědný, důstojný, aby to mělo nějakou úroveň,“ upozorňuje organizátor, podle něhož si tato ústřední postava může v rodině vydělat třeba i osm set korun, na firemní akci i tři tisíce.
Objednat si takovou skupinu je ale potřeba předem. „Když se lidé ozvou půl roku předem, dostanou lepší termín. Někdo zavolá až ten den, jestli máme večer čas, tak to má smůlu,“ dodává organizátor čertovských výprav Veselý. Ty vyjdou zákazníka i na několik tisíc korun. Do rodiny je cena u této agentury od tří tisíc, na firemní besídky může být i kolem osmi tisíc. Záleží hlavně na termínu a času. U menších amatérských skupin bývá příspěvek často i v dobrovolné výši nebo se cena pohybuje v řádu stovek korun.
Peklo otevřelo brány. Pražským výstavištěm prošly dvě stovky děsivých krampusů
Na několik stovek vyjde i půjčení kostýmu. I tady je jistější nenechávat výpůjčku na poslední chvíli.
„Někdy jsou kostýmy k mání i přímo v ten den, někdy ne. Ale většinou se i na opozdilce dostane,“ říká provozovatelka půjčovny v Plzni Ivana Jozićová, která kostýmy sama šije. Kostým Mikuláše vyjde na pět set korun stejně jako čerta, u něhož je pytel s vykukující dětskou nožkou v ceně. Kostým anděla včetně křídel se tady dá pořídit za čtyři stovky.
Mikuláše dělá čtvrtstoletí
Nevšední zážitek dokážou za pár korun během mikulášské udělat i amatérské divadelní soubory, jako je v Mladé Boleslavi Divadýlko na dlani. Jeho člen Luboš Dvořák dělá Mikuláše už skoro čtvrt století.
„Naděloval jsem svým dětem a teď už naděluju vnučkám. Děláme představení s nadílkou od roku 2000,“ říká Luboš Dvořák. Děti s rodiči při ní projdou část zámku, muzeum nebo historický vysokoškolský areál s kostelem, podle toho, kam se objednají. Takové nadílky doplněné o jemné světelné a kouřové efekty mají pohádkovou atmosféru.
Moc děti nestrašíme, ani básničku nemusí říkat.
Vstup je v předprodeji 70 korun, což je příspěvek na provoz divadla, a rodiče musí donést podepsaný balíček. Průvodce i muzikanti s dětmi projdou trasu, na níž potkávají svatou Lucii, Perchtu, Ambrože i Barborky, poznají lidové zvyky, zazní říkadla a ve finále je čeká rozcestí do pekla či nebe.
„Moc děti nestrašíme, ani básničku nemusí říkat. Zvlášť ty malé se dívají někdy se strachem a úctou. A balíček trpělivě držím, dokud aspoň nešpitnou děkuju,“ usmívá se herec.