Článek
Nechte se inspirovat! Zpestřením výzdoby mohou být kombinace tradičních barev a symbolů s neotřelými variacemi.
Například různé odstíny bílé, krémové, mátové či modré barvy krásně vyniknou v kombinaci s tradiční zlatou a stříbrnou, které perfektně podtrhnou slavnostní atmosféru.
Pokud dekorace sladíme do zlatavých odstínů v kombinaci s barvami koření, pohled na ně nás pohladí na duši.
Trendy letošních svátků
Když si vybereme barvy, do jakých chceme letošní Vánoce ladit, dalším krokem bude volba vzorů. Platí zásada: Dekorace a materiály musí ladit se stylem domácnosti. Do stylizované výzdoby zapojíme i povlaky na polštářcích, svícny i ubrusy.
Chybu neuděláme minimalistickou výzdobou bez vzorů. Stačí vsadit na lesklé a hladké materiály, které plní ozdobnou funkci samy o sobě.
Ze vzorů je aktuální elegantní vintage styl a geometrické ornamenty. Vintage ve stylu haute couture nejlépe vynikne v kombinaci s temnými a zastřenými barvami, geometrické vzory (proužky, puntíky, kostky) ve stylu šedesátých let působí efektně naopak s kovovými lesky a sytými barvami.
Populární jsou také pletené či norské vzory – sněhové vločky, sobi, medvídci, sáňky či lyže.
Velmi oblíbené jsou přírodní materiály, které ve vhodně zvolené kombinaci mohou působit moderně a elegantně.
Kromě přírodnin jsou letos v kurzu i sklo (čiré, barevné či kouřové), keramika a plast – matný, lesklý i průhledný.
Hitem letošních Vánoc jsou umělé květiny – zejména velké umělé květy vánoční hvězdy, růží a pivoněk v bílé, stříbrné, zlaté a měděné. Fungují buď samostatně jako dekorace, nebo jako ozdoby na vánoční stromek.
Při zdobení nezapomeňte
Hlavně na stůl, což je významné místo slavnostního stolování. A pamatujte i na výzdobu oken, stěn či dveří.
Květinové dekorace, svícny a svíčky, které dotvářejí slavnostní atmosféru.
Na vánoční stromky použijte ozdoby a stuhy v duchu stylu celého bytu.
Efektní jsou i vánoční girlandy, které ozvláštní nejen interiér, ale dají se použít i nad vchodové dveře či schodiště. Také girlandy ozdobíme stuhou, dobře vypadají plastové, plstěné či slaměné ozdoby.
Při výrobě vánočních dekorací se vyplatí přírodní materiály – větvičky jehličnanů, šišky, mech, suché odkvetlé trávy a rostliny. Pořídit si můžeme i jejich umělé napodobeniny.
Z kuchyňských zásob využijte různé druhy koření – skořici, badyán, hřebíček. Hodí se i sušené plátky citrusů, jablek, sušené plody jeřabin, šípku či švestky. Dekorativní jsou i skořápky ořechů, ať už přírodní, nebo nastříkané stříbrnou či zlatou barvou.
Do interiéru zcela přirozeně patří i živé květiny – vánoční kaktusy, poinsettie (vánoční hvězdy), bramboříky, orchideje, rozkvetlé barborky, žluté zlatice či jmelí.
Světelné dekorace
LED světelné řetězy se hodí pro vnitřní i venkovní použití. LED zdroje nevytvářejí teplo, a tak nepředstavují žádné bezpečnostní riziko. Jsou navíc energeticky velmi úsporné.
K dostání jsou různé tvary a barvy světel, některé typy nabízejí možnost volby režimů, které můžeme nastavit dálkovým ovladačem či přímo na produktu. Světelnými řetězy či LED pásky ozdobíme schodiště a okna.
Venkovní osvětlení musí být odolné vůči nepřízni počasí a bezpečné. Také zde platí, že jsou nejlepší volbou LED světelné zdroje. Světelnými řetězy můžeme ozdobit venkovní stromy, efektně vypadají i na fasádě, římse či jako ozdoba plotu.
K dostání jsou kromě tvaru klasických svíček i řetězy ve tvaru rampouchů či světelné sítě, které dozdobí venkovní prostory na balkónech a terasách.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
Vánoční barevné trendy
Kouřové odstíny — šedá s bílou, pařížskou modrou nebo stříbrnou
Pastelové barvy — modrá, růžová, smetanová
Kovové lesky — měděné, stříbrné, ocelové, matné zlaté
Zastřené odstíny — fialové, khaki, smaragdově zelené
Syté odstíny — žluté, šmolkově modré, oranžové, červené
Kombinujeme barvy
Červenou se zelenou, bílou, stříbrnou a zlatou
Bílou s odstíny béžové, šedé a hnědé
Zelenou s hnědými odstíny a bílými akcenty
Jak zacházet se svíčkami
Nenecháváme je nikdy hořet bez dozoru.
Nezapalujeme je v blízkosti oken či dveří kvůli průvanu.
Zapalujeme je jen tehdy, pokud budou hořet delší dobu.
Časté zapalování a zhasínání vede k poničení a následné nefunkčnosti knotu.
Svíčku zhasínáme namočením knotu do vosku — nasaje se jím a zůstane plně funkční.