Článek
V Anglii, Skotsku a Walesu vzniklo mnoho nám známých vánočních zvyků. Mezi ně patří posílání vánočních pohlednic a věšení jmelí v pokoji nebo předsíni. Podle tradice můžete políbit toho, kdo pod jmelím právě stojí.
.: Anglický zvyk líbání pod zavěšeným jmelím se ujal i u nás.
.: Anglický zvyk líbání pod zavěšeným jmelím se ujal i u nás. foto: NOVINKY/Ondřej Lazar Krynek
Na Štědrý den děti v domě věší ponožky pro Father Christmas (Otce Vánoc), britskou verzi Santa Clause, který je naplní dárky.
V Anglii je na stole pečený krocan a ovocný pudink
Odpoledne na Štědrý den většina Britů sleduje v televizi královnu, která pronáší slavnostní vánoční řeč. V Anglii se na Vánoce servíruje pečený krocan a jako dezert biskupský chlebíček a ovocný pudink.
Několik dní před Vánocemi chodí děti nebo i skupinky dospělých dům od domu a zpívají vánoční koledy. Děti si chtějí vykoledovat peníze pro sebe, ale dospělí je zpravidla věnují na charitu.
Tato tradice je stará mnoho let, kdy koledníci zpívali koledy výměnou za hrnek s nápojem bowle z tzv. wassail-bowl. Bowle obsahovala horký punč připravený z anglického piva, jablek, vajec, cukru a koření.
Horký punč je tradicí v mnoha zemích
Slovo wassail pochází z Was haile, starého saského pozdravu, který znamená Na zdraví. I dnes lidé na velkých oslavách často pijí punč, jenž je obvykle vyroben z vína a dalších alkoholických přísad, ovoce a koření.
V Irsku lidé dávají na Štědrý večer na okno zapálenou svíčku, aby uvítali Marii a Josefa. Ve Walesu pořádají lidé několik týdnů před Vánocemi soutěže ve zpěvu koled.
Hlavním chodem sváteční večeře je pečený krocan. Lidé ve Skotsku také večeří pečeného krocana a u štědrovečerní večeře si vyměňují malé dárky.
Některé rodiny ve Skotsku zdobí vánoční stromek společně a přitom zpívají koledy. Ovšem většina rodin si nechává největší oslavy až na Nový rok.