Článek
Vánoční stromky i jmelí letos byly letos přesunuty do základní sazby DPH. Daň tak stoupla o šest procentních bodů na 21 procent. „Tyto skutečnosti a stále rostoucí náklady na práci, pohonné hmoty, energie, hnojiva a všechno vybavení, které je k pěstování vánočních stromků potřeba, se promítnou do nárůstu maloobchodník cen vánočních stromků o zhruba 10 procent,“ uvedlo Sdružení pěstitelů vánočních stromků.
Nejprodávanějším druhem v Česku je podle svazu jedle kavkazská, kterou kupuje asi 90 procent lidí. Jedle kavkazská standardní kvality v nejprodávanější kategorii 150 až 200 centimetrů bude podle svazu letos stát 750 až 1050 korun. Loni přitom stála 690 až 990 korun. Zdraží i smrk ztepilý. Ceny borovice i smrku pichlavého se přitom od loňska nezměnily, ve zmíněné velikosti budou letos opět stát 400 až 550 korun. Ceny se budou lišit v rámci regionů.
Podraží i jedle z Dánska
„Nadprodukce nepříliš kvalitních stromků z Dánska a Polska, které některé velké firmy používají jako marketingový tah pro přilákání zákazníků do svých prodejen, postupně přestává náš trh ohrožovat,“ uvedl svaz.
V Mountfieldu letos zdraží i nabízené dánské jedle. Zatímco loni podle ČTK stromek do 150 centimetrů vyšel na 399 korun, tyto Vánoce bude stát asi o 18 procent více, tedy 469 korun. U stromků do dvou metrů, po kterých je největší poptávka, se cena zvýšila přibližně o 13 procent na 679 korun. Dánské jedle prodává i nábytkářský řetězec IKEA. Letos stojí 499 korun bez ohledu na velikost.
Všechny vánoční stromky by měly pocházet ze speciálních plantáží. Při sklizni vánočních stromků tedy podle svazu nedochází k poškozování lesů, jak se mnozí zákazníci obávají. Na plantážích, o které je třeba pečovat celý rok, ale chce pracovat čím dál méně lidí.
„Stromky se pěstují ze semene 2 až 4 roky ve školkách, potom se přesadí na plantáže, přičemž doba pěstování každého druhu je jiná. Do výšky 180 cm naroste třeba jedle kavkazská ze semínka za 10 až 15 let, u borovice je to 8 až 9 let“ uvedl svaz.
Průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků v ČR se dlouhodobě odhaduje na zhruba 1,3 milionu kusů.