Článek
Šestadvacetimetrový smrk vyrostl na soukromém pozemku a svou výškou začal ohrožovat nedaleký dům, proto ho majitel nabídl pořadatelům trhů. Odborníci ale museli nejdříve prověřit, že strom je zdravý.
"Právník mě upozorňoval, že je to na mém pozemku a můj strom, a kdyby se někomu něco stalo, tak to všechno hradím. Z takové naivní hrdosti, že na Staroměstském náměstí bude můj strom, jsem to obětoval", řekl majitel stromu Miloslav Chum.
Smrk se zkrátí o šest metrů
Poražený strom bude zkrácen na délku 22 metrů. Těžká technika ho na Staroměstském náměstí usadí do dvoumetrové kotvící jámy, takže nakonec bude vysoký 20 metrů.
Vánoční smrk čeká zatím jen cesta do areálu v Modleticích u Prahy, na Staroměstské náměstí bude pokračovat v noci na úterý. "Bude se projíždět Pařížskou ulicí a musejí být vyklizena všechna auta," uvedla mluvčí vánočních trhů Hana Tietze. Po usazení se smrk začne zdobit, rozsvícen však bude až s oficiálním zahájením trhů v sobotu v podvečer.
Podle Tietze bude strom zajištěn proti případnému pádu, aby se nemohla opakovat situace z roku 2003, kdy se více než pětadvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí. Bude dostatečně ukotven v zemi a navíc je zabezpečen i ocelovými lany, aby dobře odolával silným poryvům větru.
Stromy jsou od soukromníků
Stromy určené pro pražské vánoční trhy se v posledních letech nekácejí v lesích, ale na pozemcích a v zahradách soukromníků nebo institucí. Jde většinou o osamocené stromy, které je vhodné porazit kvůli bezpečnosti, nebo které stojí na pozemcích, na nichž se počítá s výstavbou. V prvních letech vánoční stromy pocházely z Krkonoš, později putovaly do Prahy například z Rokycanska či Kladenska. Loňský čtyřiadvacetimetrový vánoční strom pocházel z parku v Ratajích nad Sázavou na Kutnohorsku.