Článek
Vánoce v Česku mají nezaměnitelnou chuť – ryba, bramborový salát, cukroví a spousta dalších lahodností, které nás spojují s tradicemi. Ale co takhle se zaměřit na to, odkud suroviny pocházejí? A věřte, že i malé změny mohou udělat velký rozdíl.
Kapři a ryby: Stále více lokálních možností
Kdo by si dokázal představit štědrovečerní večeři bez tradičního kapra? Mnoho z nás si ho spojuje s Vánocemi a je to zcela pochopitelné – kapr je česká klasika. Ale co se zaměřit na ryby z českých rybníků? Dovážení ryb z ciziny, třeba z Polska nebo Maďarska, zatěžuje životní prostředí – kapři se přece chovají i u nás, a to bez zbytečných emisí spojených s dlouhou cestou. A stejně tak kuřata a vepři.
Když vezmeme v úvahu, že podle dat Zemědělské svazu Česká republika v roce 2023 dovezla více než 120 milionů kilogramů drůbežího masa a 26 % vepřového masa pochází ze Španělska, kapr z českého rybníka je ekologičtější volba – bez nutnosti emisně náročného transportu přes půl Evropy.
Český kapr je chován v čistém prostředí, jeho maso tak má vyšší kvalitu i lepší chuť
Bramborový salát: O lokálních surovinách
Bramborový salát je bezpochyby jedním z největších hitů štědrovečerní tabule. Ne vždy ho ale lidé dělají z českých brambor. Čerstvé brambory pěstované u nás jsou nejen chutnější, ale také mají menší ekologickou stopu. Stejně je tomu u cibule, mrkve a dalších surovin.
V roce 2023 Česká republika dovezla například více než 60 milionů kilogramů cibule, která k nám přišla z Nizozemska, Německa a Itálie. „Pokud byste místo toho volili českou cibuli, snížili byste emise CO2 o až 5,2násobek, což je ekvivalentem toho, kdybychom nechali běžet osobní automobil na volnoběh po dobu 239 let v případě emisně náročné dopravy,“ vysvětluje Jan Baláč ze společnosti Fair Venture, která výpočty uhlíkové stopy prováděla. Tak proč se nesoustředit na lokální produkty i u zeleniny?
Sváteční cukroví: bez zbytečných cest přes oceán
Pokud pečete na Vánoce tradiční české cukroví, jako jsou vanilkové rohlíčky, linecké nebo perníčky, je to ideální příležitost využít suroviny od místních dodavatelů. Mouka, máslo, vejce, ořechy – to vše se dá snadno sehnat od českých farmářů, a tak můžete mít jistotu, že vaše cukroví nebude mít vysokou uhlíkovou stopu.
Ohleduplnější k přírodě je i používání klasického cukru naproti třtinovému. I ten totiž putuje přes oceán z dalekých zemí, jako je např. Mauricius.
Podobně je tomu i u ovoce. Z pohledu vánočních svátků jsou v tomto směru zajímavá jablka využívaná do svátečního štrúdlu. I zde je dobré hledět, odkud jablka pocházejí.
V roce 2023 například Česká republika dovezla 61,6 milionu kilogramů jablek, z nichž většina pocházela z Chile a Nového Zélandu. Jablka z těchto zemí mají až 386krát vyšší uhlíkovou stopu než ta, která bychom si mohli koupit od našich farmářů. Zvolíte-li česká jablka, ochutnáte čerstvost a kvalitu a přispějete i k výraznému snížení emisí.
Vánoční stromek: I tady může být ekologičtější volba
Jakému stromku dáváte přednost? Tomu z českých plantáží, nebo dovezeným z Dánska či dalších zemí? Stromek vypěstovaný u nás bývá čerstvější a samozřejmě i z pohledu uhlíkové stopy ekologičtější.
Pokud se teprve chystáte na předvánoční nákup, začněte se více zajímat, odkud jednotlivé suroviny pocházejí. Ty místní jsou nejen ekologičtější, ale často i chutnější a kvalitnější.