Článek
Každým rokem se to opakuje, místo klidného adventního času jsou lidé v touze po dokonalých Vánocích v permanentním stresu. Zvlášť když i v zaměstnání mají v tomto období mnohem větší zápřah, než je tomu po většinu roku.
Stres pak mnozí řeší přemírou alkoholu, který k vánočním svátkům tak nějak již patří v podobě punče, svařeného vína, medoviny či oblíbeného vaječného likéru.
Místo toho je mnohem lepší se zastavit, vytipovat si alespoň jednu situaci, která je pro vás velmi stresující, a udělat ji letos jinak nebo ji úplně vypustit. Následně naopak do svého programu zařaďte to, co vás v tomto období dostává do pohody.
Stres a vyčerpání oslabují imunitu. Čím ji podpořit?
„Přidejte si mezi předvánoční úkoly aspoň jednu položku zahrnující čas pro sebe, kdy se budete věnovat sami sobě ať už s kamarádkou u kafíčka, v sauně, nebo při relaxační masáži. A této položce přiřaďte stejnou prioritu jako třeba pečení cukroví. Takový předvánoční dárek vás dokáže skvěle uklidnit a dobře naladit na několik dní. Z vaší dobré nálady a vnitřní pohody pak bude profitovat i vaše okolí,“ doporučuje vztaholog Michal Nikodém.
Vánoční pohodové desatero
- Před pitím alkoholu se najezte. „Než si dáte skleničku, najezte se a občerstvení mějte připravené také během případné další konzumace alkoholických nápojů. Současnou konzumací jídla snížíte rychlost vstřebávání alkoholu a předejdete kocovině,“ doporučuje nutriční terapeutka a spolupracovnice AquaLife Institutu Věra Boháčová.
- Alkohol prokládejte vodou nebo ještě lépe minerálkou. Ke každé sklenici či panáku jakéhokoli alkoholického nápoje včetně piva vypijte sklenici minerální vody – ideálně více mineralizované nebo klidně i léčivé. Doplníte tak tělu prospěšné minerální látky, zabráníte odvodňování organizmu a alkoholu vypijete méně. „Kromě případné kocoviny vám pravidelný přísun vhodných nealkoholických tekutin pomůže také s nechtěným přejídáním,“ dodává nutriční terapeutka Lucie Růžičková ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
- Na každý den si naplánujte nějakou pohybovou aktivitu, například svižnější chůzi. Nemusí to být nic, co vám radikálně zasáhne do programu, počítá se i cesta nebo část cesty na návštěvu pěšky. Důležité je vydávat přibližně tolik energie, kolik jí přijímáte v podobě jídla a pití.
- Dopřejte si všechno, na co máte chuť, ale v malých porcích a mezi jednotlivými jídly dodržujte pauzu 3 až 4 hodiny. Klidně si dejte bramborový salát se smaženým kaprem a sklenkou oblíbeného vína, ovšem pak dopřejte tělu čas na trávení, aby vám nebylo těžko.
- Proložte hlavní jídla malou dopolední a odpolední svačinou. Díky nim nebudete mít nezadržitelný hlad nebo chutě. Svačiny navíc můžete využít k doplnění jídelníčku zeleninou i ovocem, které dodají tělu důležitou vlákninu a vitaminy.
- Cukroví dávejte na stůl na malém talířku jen příležitostně – k snídani, jako dezert po obědě nebo malou svačinku ke kávě. Sníte ho méně, než když ho budete mít připravené na velkém talíři a vystavené na stole celý den.
- Nezanedbávejte pitný režim a pijte hlavně čistou vodu, minerálky nebo neslazené čaje. Nadarmo se neříká, že hlad je převlečená žízeň – když budete dostatečně pít, budete jíst tak akorát. Přírodní minerálky zároveň dodají tělu důležité minerální látky.
- Když vám začne vánoční dění přerůstat přes hlavu a nebudete vědět, kudy kam, udělejte si čaj nebo kávu a zavřete se o samotě do vedlejšího pokoje. Na chvíli se zastavte, vypněte, odpočiňte si. Stačí 15 minut, během kterých nebudete dělat nic jiného než se soustředit na pití horkého nápoje.
- Zkuste se zbavit napětí fyzicky a zařvěte si. Svaly na krku jsou mimo jiné spojené s pánví, což je také důvod, proč duly při porodu často povzbuzují ženy, aby vzdychaly nahlas – uvolnění hlasu přirozeným a animálním způsobem uvolňuje tenze v jiných částech těla.
- Dalším způsobem, jak ze sebe dostat přetlak fyzicky, je třepání – setřepte to ze sebe. Stoupněte si, pokrčte kolena, uvolněte svalstvo a začněte se třepat. Po 5 až 10 minutách třepání chvíli jen stůjte a vnímejte, co se děje v těle. Budete překvapení, jak je tato jednoduchá technika účinná.