Článek
Vanilka probouzí smysly
Původně pochází z Mexika, do poloviny 19. století se rostlinu nedařilo pěstovat na jiném místě, protože právě tam žijí drobné včelky, které ji dokážou opylovat. V oblastech, jako je Francouzská Polynésie, Madagaskar, Tahiti, Srí Lanka, se chytla až s umělým opylováním. Této pravé tropické rostlině se jinde nedaří.
Patří mezi orchideje, tedy má popínavou lodyhu a vzdušné kořeny, které se poutají k opoře, nejčastěji stromům.
Vanilka pěstovaná na plantážích je mnohem jakostnější než ta planě rostoucí mezi větvemi stromů. Nejkvalitnější plody (vanilkové tobolky) přináší až v pátém nebo osmém roce. Plodí přibližně 20 let. Zralé tobolky jsou hnědé, vyplněné aromatickou hnědočernou hmotou.
Aroma vanilky se ovšem vyvine až po náležité úpravě, fermentaci a usušení. Výběrová je dlouhá asi 17 až 19 centimetrů a váží cca sedm gramů, patří společně se šafránem a kardamomem k nejdražším kořením. Za nejkvalitnější, a tedy i nejlépe ceněnou se považuje samozřejmě mexická vanilka, zejména z provincie Veracruz.
Toto koření patří mezi afrodiziaka, pomáhá snížit horečku, povzbuzuje srdeční činnost a celkově působí na vzpružení organismu, snižuje krevní tlak, zlepšuje trávení. Používá se zejména v kuchyni do sladkostí, kávy, nápojů. Ale je také součástí řady parfémů, vanilková vůně se těší velké oblibě, protože zmírňuje úzkost a přispívá k dobré náladě. Doslova přesycené vanilkou jsou parfémy řady Thierry Mugler.
Když budete o Vánocích připravovat cukroví s vanilkovým cukrem, zkuste ho doma sami. Jde to jednoduše. Na půl kila třtinového cukru (může být i obyčejný bílý cukr) stačí jeden vanilkový lusk.
Vanilkový lusk podélně rozřízneme, vyškrábeme z něj semínka, která nasypeme do misky s cukrem. Důkladně promícháme, čím déle tím lépe. Následně uzavřeme do nádobky, můžeme vložit i prázdný lusk, aby předal zbytek své vůně. A potom už používáme k pečení a dochucování různých dobrot.
Skořice sníží chuť na sladké
Jde v podstatě o kůru stromu skořicovníku, který se pěstuje v různých tropických oblastech. Nejlépe hodnocena je skořice pocházející ze Srí Lanky (žlutavá barva). Ta, která se pěstuje v Thajsku, Číně a Indonésii, nese název skořicovník čínský (červenohnědá barva) a obsahuje kromě kůry i jeho plody. Obvykle se ke sklizni využívají dvou- až tříleté stromy.
Skořici považovali za zázrak přírody už staří Řekové a Egypťané. Snižuje krevní cukr, hladinu cholesterolu, zlepšuje trávení, pomáhá proti celulitidě, podporuje funkce mozku. Uznávanou lidovou medicínou na kašel a angínu je skořice s medem a citrónem. Stačí smíchat polévkovou lžíci medu s půlkou kávové lžičky skořice, zakapat citrónem - asi po třech dnech užívání by se nám mělo výrazně ulevit.
Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Dokáže rovněž zvyšovat hladinu inzulínu. A snižuje chuť na sladké, což je v průběhu Vánoc nepopiratelnou výhodou.
Vyvarovat by se jí měli lidé, kteří berou léky na ředění krve. Optimální denní dávka skořice by neměla přesáhnout tři gramy (menší množství než zarovnaná kávová lžička). Může také v těle vyprovokovat alergickou reakci. Takže postupujte s dávkováním pomalu.
Nezanedbatelně působí na pokožku, dokonce se jí přisuzuje účinek proti striím a celulitidě. Skořicové zábaly proti celulitidě jsou v nabídce mnoha kosmetických salónů. Takový zábal si lehce připravíme i doma. Stačí promíchat olivový nebo kokosový olej se skořicí a potírat postižená místa, která se prokrvují a tím dochází k postupnému odbourávání celulitidy.
Voňavá vanilka a skořice dokazují, že koření je takový preventivní domácí lékař, proto se vyplatí ho používat.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: