Článek
„Bohužel už mnoho spotřebitelů se nechalo oklamat, proto shromažďujeme podklady na několik trestních oznámení,“ řekla Právu Marie Vrábelová ze serveru Spotřebitel.net.
Například pan P. R. z Náchoda si na začátku letošního listopadu objednal přes e-shop domaci-technika.eu digitální fotoaparát Kodak v ceně 1210 Kč včetně poštovného. Obratem obdržel potvrzení o přijetí objednávky a instrukce k provedení platby. Ještě ten den muž uhradil požadovanou částku prodejci bankovním převodem.
Zboží mu ale do dnešního dne nedorazilo. Webové stránky e-shopu jsou mimo provoz a prodejce nereaguje. „V různých internetových diskusích lidé popisují stejnou zkušenost s předmětným e-shopem,“ upozornil právník serveru Spotřebitel.net Tomáš Kučera.
Vedle internetového obchodu domaci-technika.eu server varuje také před e-shopem 123obchod.eu, který svým názvem parazituje na již zavedeném on-line obchodníkovi 123shop.cz. „Budeme všechny podvedené spotřebitele shromažďovat k hromadnému trestnímu oznámení,“ avizovala Vrábelová.
Obchodníka je dobré si prověřit
„Vánoce znamenají pro internetové obchody vrchol sezóny. Bohužel zaznamenáváme i takové obchody, které vznikají s cílem se obohatit na nicnetušících uživatelích,“ potvrdila Štěpánka Kovaříková, manažerka serveru Zboží.cz.
Velcí obchodníci tvrdí, že některé, zpravidla nezavedené e-shopy také často švindlují s údaji o dostupnosti zboží. Uvádějí, že ho mají skladem, ale ve skutečnosti ho začnou shánět až po objednávce zákazníka.
Jak se tedy nenechat podvodnými e-shopy napálit? „Nejjednodušší radou je řídit se selským rozumem a případně se ještě před objednáním zboží zkusit s daným e-shopem spojit telefonicky. Pokud e-shop nemáte ověřený z minulosti, tak rozhodně neplaťte za zboží předem,“ radí Kovaříková.
U zcela neznámých prodejců je nejlepší platit na dobírku.