Článek
Vohenstrauß, bavorské městečko u rozvadovské dálnice, šestnáct kilometrů od hranic. Vedle nákupního centra je vystavených několik jedliček, jiné druhy tu vidět nejsou. Výška osciluje mezi asi tak sto padesáti centimetry až dvěma metry, ceny začínají na pětadvaceti a končí na dvaatřiceti eurech, v přepočtu se tedy pohybují od 625 korun do osmi stovek.
V devadesát kilometrů vzdálené Plzni, před hypermarketem na Borských polích, je to u jedliček plus minus podobné. Mají je tady za čtyři sta i za tisícovku. Přesné porovnání není možné. „Výška není zdaleka jediný parametr, rozhoduje celkový vzhled,“ upozorňuje tamní brigádník.
Kdo si vystačí se smrčkem nebo borovičkou, může v Plzni koupit stromek uříznutý na městských plantážích a nezaplatí ani ve výběrové kategorii více než 350 korun za kus. „Není to o výšce, ale o kvalitě, bohatosti stromku,“ potvrzuje Richard Havelka z plzeňské Správy veřejného statku.
Na levnější máslo do Vánoc zapomeňte
Zpátky do Vohenstraußu. V úterý po ránu má na parkovišti před tamním supermarketem českou espézetku jediné auto. Dvě ženy si sem vyrazily až ze středočeské Dobříše. „Párkrát do roka si sem uděláme výlet,“ vysvětluje jedna z nich. Kvůli stromečku to ale rozhodně není. „To by mne ani nenapadlo. Ostatně mám doma umělý.“
Kupodivu nejde ani o pověstné máslo. „Máme lepší věci,“ míní zákaznice a vyndává několik lahví sektu. „Prezent pro přátele. Je laciný, vyjde asi na pětasedmdesát korun,“ konstatuje.
Adventní čas připomínají alespoň dva květináče s rozkvetlými vánočními hvězdami. „Jedna za 3,49,“ dodává žena. To je zhruba devadesát korun. V květinářství na plzeňském náměstí jsou za podobné peníze.
Smrky Němcům nevoní
V jiné části Německa, saské Žitavě, kam je to z Liberce sotva třicet kilometrů, vyjde dánská jedle vysoká od 180 do 220 centimetrů na 44,99 eura, což je v přepočtu asi 1435 korun. Takovou cenu zaplatíte na Liberecku za jedli, která má rozhodně přes dva metry. O něco málo levněji než v Česku vyjdou spíše nižší stromečky - namátkově jedle, která dorostla do 150 centimetrů, stojí zhruba 25,99 až 29,99 eura, tedy maximálně nějakých 750 korun.
Smrkům v Sasku moc nefandí. A pokud, tak jsou v kontejnerech, ne řezané. Smrk stříbrný v květináči, vysoký kolem 125 centimetrů, pořídíte za necelých třicet eur, tedy asi za 750 korun.
„Čeští zákazníci k nám jezdí pravidelně, ale vánoční stromky u nás většinou nekupují. Chodí si pro ně hlavně místní a berou především malé,“ konstatuje Anna, prodejkyně žitavského obchodu pro kutily a zahrádkáře Toom.
Zkuste to zítra
V Polsku jsme u hranic s Českem na klasické vánoční stromky zatím nenarazili. „Máme objednáno, v pátek je Mikuláš, ale zatím nedošly,“ vysvětluje prodavačka zahradnictví v polských Chalupkách. A tak nabízí pouze stromky v květináčích. Jedličku za sedm stovek, smrček za šest, na výšku mají jen něco málo přes metr. „Zkuste Olzu, tam by mohli mít řezané stromky,“ radí.
Jenže ani v nedaleké Olze řezané stromky prozatím nejsou. „Zítra, zkuste to ráno,“ odkazuje nás tamní prodavač. I on zatím může vyhovět jen stromky v květináčích. Mezi nimi je i třeba téměř dvoumetrová jedlička - stojí 230 zlotých, což je v přepočtu asi 1350 korun.
V Ostravě prodej stromků odstartoval před pár dny. „My jsme začali 27. listopadu,“ hlásí brigádník Tomáš u obchodního centra Futurum. A zájem prozatím žádné rekordy netrhá. „Je to takové pomalejší, ale už se to pomalu rozjíždí,“ míní Tomáš.
Největší zájem je o jedle - dvoumetrová tady stojí 990 korun, v některých případech ale i o tři stovky víc, záleží na kategorii. „Jedličky vydrží déle, takže ti, co mají balkon, už je berou,“ dodává Tomáš.
Jedle vítězná
Jedle obecně aspirují na titul nejoblíbenějšího vánočního stromku. „Kupují se nejvíc,“ potvrzuje liberecký prodejce stromků Tomáš Špringr. Poptávka bude logicky den ode dne stoupat. „Lidé totiž nemají, kam by stromky před svátky ukládali, a tak čekají. Nyní si je pořizují pouze ti, co mají balkon nebo garáž,“ soudí Špringr.
Na Liberecku stojí nejběžnější, dva metry vysoká dánská jedle od sedmi set do tisíce korun. K mání jsou i jiné odrůdy - třeba kavkazská nebo jedle Fraserova.
U ceny záleží i na tom, jak o stromky na plantážích průběžně pečují - zastřihovávané jsou nejdražší, ty, které rostou „jak dříví v lese“, nejlacinější. Zákazník pak ale musí počítat s tím, že jsou třeba z některé strany méně ovětvené anebo pokřivené.