Článek
Vánoční trhy ve Štrasburku jsou největší a nejznámější ve Francii. Každoročně na ně zavítají zhruba dva miliony návštěvníků. V minulosti byly zrušeny jen během druhé světové války.
Letošní program se podle starostky Jeanne Barseghianové omezí na ozdobený vánoční stromek na Kléberově náměstí, koncert sboru a drobná umělecká vystoupení, zejména pro místní obyvatele.
Radnice ve Štrasburku zakázala dřevěné stánky, kterých stojí obvykle v centru tři stovky. Jejich provozovatelé ihned po oznámení přišli protestovat před budovu radnice.
Zákaz vánočních trhů již dříve vyhlásila francouzská města Paříž a Bordeaux, otazník stále visí nad jejich konáním v Colmaru a Metách.
Koronavirový advent: Kolín nad Rýnem zrušil vánoční trhy
V Německu se trhy rozhodly zatím zrušit radnice v Kolíně nad Rýnem nebo Freiburgu.
Poradce skotské vlády pro zdravotnictví Jason Leitch nedávno v rozhovoru na stanici BBC uvedl, že je nemyslitelné, aby se Vánoce konaly tak, jak je známe. Obyvatelé Skotska by se podle něj měli připravit na online svátky.
Rakouské hlavní město Vídeň, které patří k nejznámějším evropským vánočním metropolím, se na rozdíl od Štrasburku rozhodlo vánoční trhy navzdory pandemii uspořádat.
Ve městě bude 18 trhů, na nichž bude 852 stánků. To je o 178 stánků méně než loni. Asi nejznámější trhy před vídeňskou radnicí a u chrámu svatého Štěpána se otevřou 13. listopadu.
Na všech vídeňských trzích bude třeba nosit roušky a dodržovat patřičné rozestupy. Dohlížet na to budou muset sami provozovatelé, kteří si tak zřejmě budou muset najmout soukromé bezpečnostní služby.
Radnice uvedla, že chce povolením trhů lidem umožnit zažít „trochu normality v adventním čase”, ale i podpořit „v chladném ročním období volnočasovou konzumaci mimo uzavřené prostory”.