Článek
Mezi vystavenými betlémy je i ten od rodiny Šimíčkovy. „Jeho stáří přesně neznám, ale je po Němcích, kteří kdysi žili v Novém Jičíně a museli republiku po válce opustit. K nám přešel přes staré známé, kteří se s těmi Němci přátelili. Ti dali betlém praprababičce,“ popsala Barbora Valná, jak se skříňový betlém ocitl v její rodině. Dodala, že betlém patří do rodného domu v Rybím, který obývá její bratranec. „Původně to je betlém rodiny Zátopkovy, dnes rodiny Šimíčkovy,“ poukázala.
Stáří figurek, mezi nimiž nechybí kromě svaté rodiny, anděla či tří králů ani pasáčci, ovečky nebo velbloud, odhaduje na minimálně 100 let. „Typově odpovídá německým betlémům té doby,“ poznamenala s tím, že jejich betlém ale není jediným ve skříni, který je v rámci akce Štramberkem za betlémy k vidění.
Výhodu skříňového betlému vidí Valná v tom, že se nemusel každý rok stavět. „Jen se po svátcích schoval a po roce opět vytáhl,“ řekla a s úsměvem prozradila, že si pamatuje, jak děti hleděly u babičky pod stromečkem do betlému jako do televize.
Skříňový betlém rodiny Šimíčkovy mohou lidé vidět za okny informačního centra štramberského náměstí. Stejně jako betlémy na ostatních dvaatřiceti místech bude k vidění až do 2. února. Organizátoři letos přidali i komentované prohlídky, ty se konají 3., 10. a 17. prosince od 16 hodin.
Průvodce vychází od prvního vystaveného betlému u kapličky v Národním sadu. Mapku, na které je tzv. Betlémská cesta zaznačena, najdou zájemci na webu města.