Článek
„Mám tu všelijaké scény, kromě samotného betlému například i lis na víno, tkalcovský stav, mlýn, i když ten je docela netypický. Také tu je například stroj na len nebo mudrcové. Problém je v tom, že mám jednotný mechanismus, když něco přidělám, je těžké to do betlému vložit,” popsal svůj betlém Novinkám Jiří Petrů.
Přibližně polovina z více než 450 figurek v betlémě má totiž pohyblivý mechanismus, podle pana Petrů bylo nejtěžší vytvořit ty, které dělají pohyby s pilou či sekerou. Využil přitom znalosti, které pobral celoživotní prací strojního mechanika. Řezbářství se věnuje jen ve volném čase a vše se učil sám.
„Řezbářem jsem nikdy nebyl, pracoval jsem jako strojní mechanik. Toto je takový můj koníček. Nikdo jiný než já na tom nepracoval,” zmínil s tím, že kromě hradu, který je inspirován tím z Telče, si všechny scény v betlémě navrhl sám. Jen letos do rozsáhlé scenérie přibyl například hostinec, prostředí kláštera či kolotoč.
„Pocházím z Telče, proto také betlém nese název Telčský. Když jsem jako malý viděl mistra řezbáře Floriána, tak od té doby jsem to měl v paměti. Pak jsem sám začal dělat reliéfy do dřeva a také vytvářet betlém. Pokračuji až do dneška,” dodal.
Svůj betlém vytváří už 48 let, první figurky vznikly v roce 1973. Jiří Petrů je vyřezával doma v kuchyni, a to vždy, kdy to bylo možné. Kvůli nadšenému ohlasu ze svého okolí začal postupně přidávat další a další. Když už jejich počet začal narůstat, přesunul se s nimi do sklepa, který si v panelákovém domě pronajal.
Vyrobit jednu figurku trvá přibližně den a půl pečlivé práce, stačí mu přitom jen tužka, pilka a dláto. „Musím si figurky vždy předem nakreslit. Poté vezmu pilku a vyříznu si tvar z dřevěného polínka. Pak už jen dlátem vyřežu figurku,” popsal kutil. Ještě než hotovou figurku přidá do betlému, vybělí ji kysličníkem, aby dřevo nežloutlo, a navoskuje.
I když svůj betlém vytváří a rozšiřuje už 48 let, širší veřejnosti jej začal ukazovat teprve před několika lety. Návštěvníci přitom nepřichází jen z tuzemska, oblíbili si jej i turisté například z Činy, Thajska či Singapuru.
„Doufám, že se to lidem libí, chodí sem například i děti z mateřských školek. Dospělým se to líbí také, tak proto v tom i pokračuji,” dodal skromně Petrů. Přijít se na betlém znovu podívat bude moct veřejnost od 21. prosince.