Článek
Nejvyšší ceny svařáku hlásí tradičně Praha. Stovku, což je o desetikorunu víc než loni, za něj zaplatí návštěvníci trhů na Staroměstském i Václavském náměstí. Naproti tomu na náměstí Míru stojí jedno svařené víno 80 korun.
Také v Brně patří svařák mezi tradiční nabídku, kelímek vyjde na 60 až 80 korun podle stánku a jeho umístění. Jen o trochu dražší je tu nápoj zvaný turbomošt, jenž je už roky vyhlášenou specialitou brněnských vánočních trhů. Jde o horký nápoj sestávající z jablečného moštu, jablečné pálenky a koření. Za dvě deci zaplatí zájemci 85 korun.
Ve vánočním městečku na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je svařák k mání za 60 korun. Lidé tam však vyrážejí hlavně kvůli punčům. Ty mají v celé řadě stánků a většinou jsou za baťovskou cenu 79 korun. Lidé mohou zkusit různé příchutě, v nabídce jsou například perníkový, švestkový, malinový, karamelový, borůvkový nebo i klasický vánoční s rumem.
Recept na Masarykovo cukroví
Pro zmlsané zákazníky jsou v nabídce i značkové nápoje věrné místním názvům. K mání jsou například punče Železná panna s griotkou, Bludný kámen s vodkou nebo Slepé rameno se slivovicí za 99 korun. Děti si pak mohou dát na zahřátí nealko punč s medvídky za 65 korun.
Pět za peníze, šestý zdarma
Také na vánočních trzích v Ostravě, které probíhají v historickém centru města na Masarykově a Jiráskově náměstí, je letos více druhů stánků s punčem a svařákem. Cena za obyčejný svařák je 60 korun, za kořeněný si zákazník pětikorunu připlatí.
Ostravanům letos hodně chutnají i různě ochucené punče, jejichž cena se pohybuje od 50 korun za nealkoholické pro děti a řidiče až po punč medového Jacka Danielse za 100 korun. „Punč je lepší, má více variant, takže člověk může celý večer ochutnávat různé druhy,“ směje se Standa s punčem v ruce. Stánkaři nabízejí i slevové akce. Když si lidé najednou koupí pět punčů či svařáků, tak ten šestý dostanou zdarma.
Pestrou nabídku nejrůznějších punčů nabízejí i letos prodejci na vánočních trzích v centru Olomouce, kam s oblibou jezdí i Slováci či Poláci. Za dvě deci punče tu zákazníci platí od 60 do 80 korun. Za 60 korun lze třeba koupit punč Angelika složený z červeného vína, jahod a koření či Wiener punč z červeného vína, směsi lesního ovoce a koření.
Připlatit si lidé musejí třeba za dvě deci Lady punče, v němž je i griotka. Ten přijde na 75 korun, stejně jako punč s rumem. O pět korun více stojí například Hexen punč, v němž je červené víno, absint a koření. Prodejci myslí i na děti, pro něž jsou v nabídce nejrůznější dětské punče složené z ovocných šťáv a koření. Jejich cena za dvě deci je 50 korun.
Provoněné svařákem a punčem je i vánoční městečko na Velkém náměstí v Hradci Králové. „Největší zájem je o svařené víno a punč v různých variacích,“ podotkl jeden z prodejců s tím, že lidem chutá i grog, horká hruška nebo medovina. Zatímco svařené víno lze v Hradci pořídit za 50 nebo 60 korun, punč vyjde na 80 a 99 korun.
V Liberci nabízí letos na trzích svařené víno za 60 korun a k tomu vratný kelímek s motivem liberecké radnice za 50 korun. Lidé mají na výběr svařák z červeného i bílého vína. Specialitami jsou svařák Turbo, kdy je víno doplněno o kapku rumu, griotky nebo amareta. Turbo vyjde na 110 korun.
Zejména v menších městech jsou vánoční trhy několikadenní záležitostí. Ani zde ale nemusí být lidé o sváteční atmosféru se svařákem ochuzeni. „Samozřejmostí je vánoční výzdoba, ale třeba v zámeckém parku se koná poměrně bohatý kulturní program včetně koncertů. A co se týče svařáku, tím se mohou lidé zahřát v bistru nebo potom v řadě restaurací či kaváren na náměstí,“ uvedl mluvčí radnice v Jičíně Jan Jireš. Za svařák tu lidé zaplatí zhruba 70 až 80 korun, respektive 85 korun za dvě deci.
A obdobnou cenu zaplatí lidé za horký nápoj i v Karviné. „Svařák stojí od padesáti do šedesáti korun, punč začíná taky na padesáti a ten nejdražší, speciální, vyjde na sto deset,“ vyčíslil mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.
V centru Žďáru nad Sázavou se v jednom ze sezonních stánků prodává i vánoční lomcovák, což je horký pomerančový džus se zázvorem a vodkou, za 85 korun. Ale nechybí ani klasika. „Svařák z merlotu, který děláme s pravým kořením a ne z prášku, prodáváme za 70 korun,“ zmínil provozovatel stánku Matěj Papáček.