Hlavní obsah

S rumem, absintem i nealko. Na vánočních trzích voní punče. V Brně i turbomošt

5:41
5:41

Poslechněte si tento článek

ČR

Svařeným vínem, v němž se nejčastěji mísí aroma skořice, hřebíčku a badyánu, voní v těchto dnech nejedno náměstí v Česku, doba vánočních trhů vrcholí. Ceny nápoje, bez nějž si lze tuzemské vánoční trhy jen těžko představit, se od loňska moc nezměnily. Za dvě deci zaplatí lidé nejčastěji od 50 do 100 korun.

Vánoční trhy v Praze a OstravěVideo: Pavel Karban, Novinky

Článek

Nejvyšší ceny svařáku hlásí tradičně Praha. Stovku, což je o desetikorunu víc než loni, za něj zaplatí návštěvníci trhů na Staroměstském i Václavském náměstí. Naproti tomu na náměstí Míru stojí jedno svařené víno 80 korun.

Také v Brně patří svařák mezi tradiční nabídku, kelímek vyjde na 60 až 80 korun podle stánku a jeho umístění. Jen o trochu dražší je tu nápoj zvaný turbomošt, jenž je už roky vyhlášenou specialitou brněnských vánočních trhů. Jde o horký nápoj sestávající z jablečného moštu, jablečné pálenky a koření. Za dvě deci zaplatí zájemci 85 korun.

Foto: Ludmila Žlábková, Novinky

Také vánoční trhy v Hradci Králové se bez svařáku neobejdou.

Ve vánočním městečku na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích je svařák k mání za 60 korun. Lidé tam však vyrážejí hlavně kvůli punčům. Ty mají v celé řadě stánků a většinou jsou za baťovskou cenu 79 korun. Lidé mohou zkusit různé příchutě, v nabídce jsou například perníkový, švestkový, malinový, karamelový, borůvkový nebo i klasický vánoční s rumem.

Recept na Masarykovo cukroví

Vánoce

Pro zmlsané zákazníky jsou v nabídce i značkové nápoje věrné místním názvům. K mání jsou například punče Železná panna s griotkou, Bludný kámen s vodkou nebo Slepé rameno se slivovicí za 99 korun. Děti si pak mohou dát na zahřátí nealko punč s medvídky za 65 korun.

Foto: Stanislava Benešová, Novinky

Svařák na vánočních trzích

Pět za peníze, šestý zdarma

Také na vánočních trzích v Ostravě, které probíhají v historickém centru města na Masarykově a Jiráskově náměstí, je letos více druhů stánků s punčem a svařákem. Cena za obyčejný svařák je 60 korun, za kořeněný si zákazník pětikorunu připlatí.

Ostravanům letos hodně chutnají i různě ochucené punče, jejichž cena se pohybuje od 50 korun za nealkoholické pro děti a řidiče až po punč medového Jacka Danielse za 100 korun. „Punč je lepší, má více variant, takže člověk může celý večer ochutnávat různé druhy,“ směje se Standa s punčem v ruce. Stánkaři nabízejí i slevové akce. Když si lidé najednou koupí pět punčů či svařáků, tak ten šestý dostanou zdarma.

Foto: město Liberec

Pohled na vánoční trh v Liberci

Pestrou nabídku nejrůznějších punčů nabízejí i letos prodejci na vánočních trzích v centru Olomouce, kam s oblibou jezdí i Slováci či Poláci. Za dvě deci punče tu zákazníci platí od 60 do 80 korun. Za 60 korun lze třeba koupit punč Angelika složený z červeného vína, jahod a koření či Wiener punč z červeného vína, směsi lesního ovoce a koření.

Připlatit si lidé musejí třeba za dvě deci Lady punče, v němž je i griotka. Ten přijde na 75 korun, stejně jako punč s rumem. O pět korun více stojí například Hexen punč, v němž je červené víno, absint a koření. Prodejci myslí i na děti, pro něž jsou v nabídce nejrůznější dětské punče složené z ovocných šťáv a koření. Jejich cena za dvě deci je 50 korun.

Provoněné svařákem a punčem je i vánoční městečko na Velkém náměstí v Hradci Králové. „Největší zájem je o svařené víno a punč v různých variacích,“ podotkl jeden z prodejců s tím, že lidem chutá i grog, horká hruška nebo medovina. Zatímco svařené víno lze v Hradci pořídit za 50 nebo 60 korun, punč vyjde na 80 a 99 korun.

Foto: Petr Kozelka, Novinky

V Brně frčí turbomošt.

V Liberci nabízí letos na trzích svařené víno za 60 korun a k tomu vratný kelímek s motivem liberecké radnice za 50 korun. Lidé mají na výběr svařák z červeného i bílého vína. Specialitami jsou svařák Turbo, kdy je víno doplněno o kapku rumu, griotky nebo amareta. Turbo vyjde na 110 korun.

Zejména v menších městech jsou vánoční trhy několikadenní záležitostí. Ani zde ale nemusí být lidé o sváteční atmosféru se svařákem ochuzeni. „Samozřejmostí je vánoční výzdoba, ale třeba v zámeckém parku se koná poměrně bohatý kulturní program včetně koncertů. A co se týče svařáku, tím se mohou lidé zahřát v bistru nebo potom v řadě restaurací či kaváren na náměstí,“ uvedl mluvčí radnice v Jičíně Jan Jireš. Za svařák tu lidé zaplatí zhruba 70 až 80 korun, respektive 85 korun za dvě deci.

A obdobnou cenu zaplatí lidé za horký nápoj i v Karviné. „Svařák stojí od padesáti do šedesáti korun, punč začíná taky na padesáti a ten nejdražší, speciální, vyjde na sto deset,“ vyčíslil mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

V centru Žďáru nad Sázavou se v jednom ze sezonních stánků prodává i vánoční lomcovák, což je horký pomerančový džus se zázvorem a vodkou, za 85 korun. Ale nechybí ani klasika. „Svařák z merlotu, který děláme s pravým kořením a ne z prášku, prodáváme za 70 korun,“ zmínil provozovatel stánku Matěj Papáček.

Velké srovnání cen na adventních trzích u nás i sousedů. Langoš za 220 korun, pivo i za 7 eur

Vánoce

Výběr článků

Načítám